Het wel en wee van de Akersloter Vroedschap in de 17e eeuw (deel 3) 8 September 1654. Het besluit, dat op 4 juli 1649 genomen was, wordt weer ingetrokken. "Dood en teniet gedaan". Dit betreft het verlof van de aanhaalders om wanneer zij een vreemde zegenaar of drijver aanhalen, 10 gulden van het dorp zullen genieten, boven de boete van het placaat. C.V. Stierp secr. clercq. 19 Januari 1655. Ten huize van Sijmon Pietersz waard te Akersloot, zijn in vergadering bijeen geweest de schepenen van het jaar 1652. Met name Jan Adriaensz. Rem Willemsz, Pieter Pietersz. Gaef Dircksz kwam in de plaats van zijn vader Dirck Dircksz. Zij hebben verantwoording afgelegd met geschriften en rekeningen over hun regeerperiode zoals het behoort. Alles "zonder arch of list" in presentie van schout en schepenen. 18 April 1655. Een uurwerk (voor de toren) zal worden uitbesteed aan Cornelis Michielsz. Dit is besloten met de buren: Jan Gerretsz, Jan Willemsz Boet, Rem Wilemsz, Dirck Lambertsz, Dingenom Wijbrantsz, Claes Dircksz, Dirck Jansz, Gerrit Sijmonsz, Aris Pietersz, Jan Roeloffsz, Claes Adriaensz, Cornelis Willemsz Boet, Pieter Pietersz en Cornelis Dircksz. Dinsdag 21 novenber 1656. Een bijzondere vergadering vandaag. Elf raden van schepenen, versterkt met een aantal buren, zijn bijeen. Zij stellen, dat de Unie die in het verleden tussen Akersloot en andere Kennemerdorpen was gesloten, voor hen nu ten einde was gekomen. De rede waarom de Unie was opgericht, is uitgevoerd. Bovendien werd de Unie door de gevolmachtigde hoe langer hoe meer misbruikt. Na rijkelijk overleg en met algemene stemmen wordt voorgesteld om de procuratie door Akersloot gegeven, in te trekken. Doch indien de geünieerde dorpen daar niet mee accoord gaan, willen zij nog wel samenwerken. Maar dan moet Jan Schouten, de secretaris van Uitgeest, vervangen worden door een gemachtigd persoon uit Akersloot. In deze vergadering werd tevens besloten dat Jan Backer uit de Akersloter Woude tot nader order van de armenvoogden "iets tot onderhoud van zijn vrouw en kinderen zal genieten". Aanwezige buren: Reynert Aerjansz, Cornelis Egbers, Dirck Gerretsz en Gerrit Claesse. 27

De Groene Valck - Akersloot | 1996 | | pagina 27