De molen moet goed schoon en rein gehouden worden van rag en stof, tot prijs van de schepenen. De molenaar zal 2 stuivers verdienen aan het malen van een zak tarwe. Van een zak rogge of koren 1 stuiver. Van bonen, "urten" of haver 1 stuiver en 8 penningen. De molenaar zal onder ede een ieder gelijk recht doen zover als in zijn vermogen ligt. De eed moet hij ieder jaar afleggen aan de nieuwe schepenen. Pieter Daniels van Langedijk heeft onder deze condities de molen aangenomen voor 34 gulden per jaar, beginnende mei 1653 tot eind april 1654, of zolang als het beide partijen zal bevallen. 17 Januari 1661. Op de voorgaande condities is op 17 januari 1661 als molenaar aangenomen: Maerten Raijersz van de Schermer. Voor de termijn van 1 jaar tegen 12 gulden en 10 stuivers per kwartaal, beginnende op 1 mei. Bevalt hij niet, dan kan hij per 3 maanden worden opgezegd. 16 November 1653. In het belang van het dorp zullen 3 pondvangers worden aangesteld. Dit is besloten door de schout Willem Jansz Boet en de buren: Claes Dircks, Jan Roelffs, Maerten Pietersz, Jan Jacobsz, Cornelis Claesz, Gerrit Dirckz, Cornelis Willemsz, Pieter Pietersz, Dirck Gerritsz, Jan Pietersz, Jan Dircksz, Jan Lammertsz, Jan Willemsz, Claes Adriaensz, Cornelis Reyndert Adriaensz. 9 Maart 1654. Tot verlichting van de kosten voor het opbouwen van de toren en repareren van de kerk zal men aan de Edel Mogende Heren Gecommitteerde Raden verzoeken om voor de tijd van 10 jaar, beginnende 1653, de 10e en 40e penning voor het dorp te mogen behouden. Tot dit verzoek is besloten door schout Willem Jansz Boet en de schepenen: Maerten Pietersz, Jan Pietersz, Gerrit Jansz, Aris Pietersz en Jan Roeliffs. 19 Mei 1654. De tegenwoordige pondvangers, Claes Dircksz de Jongh en Jan Willemsz Boet, worden wederom aange steld tot pondvangers en tevens morgengeldgaarders. Zij zijn aangesteld door Claes Dircksz Mol, Claes Sijmensz en Cornelis Willemsz Boet, schepenen. Dit geschiedde in overleg met 13 buren. A. Stierp-lmpink (wordt vervolgd)

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 5