14 April 1649. Vergadering in het Rechthuis door schepenen Maerten Pieters, Jacob Jansz Bol. Pieter Claesz en Gerrit Sijmesz en 20 buren. Zij hebben gestemd en goed gevonden, dat 2 schepenen met Claes Dirxksz Butter mee zullen gaan naar de vergadering van 15 april vanwege het pleit tussen de Bailliu en de dorpen. Het is de bedoeling dat zij daar hun stem laten horen. 4 Juli 1649. Men heeft besloten, dat de "aanhaalders" die de vissers zullen bekeuren en opbrengen, behalve de boete ook nog van het dorp 10 gld. zullen genieten voor iedere zeegenaer of drijver die zij aanhalen. Voor de kleine vissers zoals schaekelaers en laetscheppers zoveel als schepenen hun van tevoren toezeggen. Let wel. boven de boete. 2 Augustus 1649. Tijdens de buurspraak met betrekking tot het secretarisambt, kwam men overeen om aan de "Camer van de Rekening" te verzoeken dat het ambt van secretaris weer aan de oude secretaris Claes Jansz Remken zal toekomen. Aanwezig waren de schepenen: Maerten Pietersz, Jacob Jansz Bol, Pieter Claesz Heertien, Cornelis Aerjansz en Gerrit Sijmisz. De buren: Cornelis Ootgersz, IJsbrant Lourisz, Jan Pietersz, Roeliff Pietersz, Dirck Dircksz, Dirck Jansz, Claes Dirckz Butter, Maerte Cornelis Cornelisz Vijselaer. Claes Heijndricksz op de Stierp. C.V. Stierp. 29 Augustus 1649. Vergadering in buurspraak. De vorige secretaris is terug. Hij schrijft: Met algemene stemmen is aangenomen dat de aangehaalde drijvers in de ringsloot van de Starnmeer, onder de banne van Akersloot, goed te ver staan wordt gegeven om te antwoorden aan de "Camer van de Rekening", met de eerste op het verzoek en beroepschrift (of aanbeveling) van de dijkgraaf en heemraden van de Starnmeer in deze, de zaak te weerleggen met redenen en verzoek daartoe dienende. Aanwezige schepenen: Maerten Pietersz Sluys, Jacob Jansz Bol, Cornelis Aeriansz en Gerrijt Sijmonsz. C.J. Remke.

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 3