Het wel en wee van de Akersloter vroedschap in de 17e eeuw (deel 2). 9 Augustus 1648. Er wordt besloten dat het de drijvers of vissers van Graft niet is toegestaan om op de Langemeer te vissen. Zij moeten behandeld worden zoals voorgeschreven "naar het placaat" volgens "zijn forme en inhout". Namens schout Willem Jansz Boet en de schepenen Jan Pietersz, Claes Jacobsz, Claes Aerjansz, Jan Lambrecht en Cornelis Louwe. Ondertekend Claes Vastertsz Stierp secr. De nieuwbakken secretaris/klerk doet zijn werk goed. Hij schrijft niet alleen de namen op van de buren die deze dag in vergadering bijeen zijn, maar ook de buurtschappen waar zij wonen. Zo leren wij 40 buren kennen. Dit zijn: Cornelis Jansz (zonder vermelding van buurtschap) TE BOEKEL: Pieter Pietersz, Sijmon Ciaesz Schuier, Cornelis Ootgersz, Claes Jansz secr., Jacob Gerritsz Smit, Cornelis Ciaesz, Nannen Cees, Isbrant Aerjansz Cluyt, Isbrant Lourisz, Jacob Ciaesz Mostert, Gerbaert Jacobsz, Rem Willemsz, Aris Pietersz, Gerrit Dingnomsz, Jacob Tamisz, Teunis Remmen, Claes Dircksz. OP 'T NOORDEND: Gerrit Sijmisz, Jacob Aerjansz, Jan Dircksz, Roeliff Pietersz, Dirck Dircksz, Claes Dircksz Butter, Maerte Cornelisz Vijselaer, Cornelis Willemsz, Cornelis Aerjansz, Jan Aerjansz, Pieter Jacobsz, Cornelis Dircksz, Jacob Garbrantsz. IN DE WOUDE: Dirck Jansz, Cornelis Willemsz. Lambert Gerritsz. Pieter Ciaesz Heertiens, Loures Jacobsz, Gerrit Jansz. OP DE STIERP: Pieter Jansz, Claes Heyndricksz en Claes Gerritsz. 26 Januari 1649. Zes maanden hebben de vissers de gelegenheid gehad om met hun nauw en onbekwaam want af te vissen. Van nu af mag niemand meer in de wateren in de banne van Akersloot vissen met zeegens, fuiken, schaekels of ander vistuig waarvan de mazen of want niet volgens de eis zijn. Een boete zal volgen en zo er geschreven staat: "men is gewaarschuwd". De bekendmaking geschiedde in het Rechthuis, na voorgaand klokgeslag ten overstaan van schout, schepenen en alle omstanders. 2

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 2