Moeder Ma van Til-Rietveld de tweede keer getrouwd en woont nu in Krommenie. Arie is ongetrouwd en woont in Am sterdam. Van mijn broers en zussen zijn er dus nog zes in leven. M'n vader en moeder hadden een groente- en snoepwinkeltje aan de Julianaweg. Er was een zijdeur in het huis en daar was 't winkeltje. Aan die kant was maar één raam. We hadden ook puur zo'n erfie achter. Vader haalde met een hondekar groente van de veiling in Alkmaar en hij ging helemaal naar Krommenie om de groente te verkopen. Die hondekar kan ik niet meer voor me halen, 't Is al zoveel jaar geleden, dat raak je een beetje kwijt. De hond had een hok buiten en 's morgens ging hij in 't hondetuig. 't Was een trekdier. Vader kwam op een keer thuis, de hond was warm en bezweten. Vader gaf hem een bak koud water en 't dier bezweek. Daar lag hij op de vloer. Dood! Dat was een klap. Toen heeft vader een paardje gekocht. Dat was wel zo'n kreng. Hij stond op 't land van Jan Renkel aan de overkant van de school en 's morgens moesten we allemaal aan de loop om hem te vangen. Maar als hij voor de kar stond, dan ging hij wel. We hadden een stalletje achter. Vader was een goeie man, maar hij was altijd bezig. Moeder was een doodgoeie vrouw. Ze ging niet veel weg. We kwamen ook niet vaak bij onze grootouders op Boekei, want met zo'n stel kinderen had ze geen tijd om weg te gaan. En alles moest lopend gebeuren. Ik heb m'n vader en moeder nooit zien fietsen. Ik zat in de klas bij juffrouw Sernee en meester Sernee. We woonden tegenover school, maar we moesten omlopen naar de Kerklaan. Daar was de ingang. We kwamen eigenlijk nooit aan de andere kant van 't dorp of in de Buurt. We deden boodschappen bij Cor Betjes aan de Julianaweg (nu Aad Putter) of bij Antje Teeling (later Jaap Broersen groentehandel).Ik heb alle zes de klassen gehad en ik ben nooit blijven zitten. Wanneer ik uit school thuiskwam, kreeg ik een beetje drinken en dan kon ik met de kinderwagen de weg op. De kleintjes moesten zoet wezen. Toen ik van school kwam, ging ik een jaartje op de fiets naar de naaischool. Dat was vroeger in Uitgeest bij de zusters. Ik ventte ook een dag in de week groente 29

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 29