Het levensverhaal van Grietje van Til Grietje van Til, geboren op 22 juni 1911, is een van de nazaten van een sterk geslacht. Het geslacht van Til woont al meer dan 160 jaar in Akersloot. Er staat beschreven dat mijn betovergrootvader Louris van Til in 1789 in Castricum is geboren. Hij was de zoon van Klaas van Til en Maartje Lourens v.d. Veer. Mijn betovergrootvader trouwde met Neeltje Noordwest uit Koedijk. Dit echtpaar is in Akersloot gaan wonen. Volgens de papie ren hebben ze ook in een klein huisje aan de Uiterdijk gewoond. Hun zoon Klaas werd in 1833 in Akersloot geboren. Deze Klaas van Til, mijn overgrootvader, trouwde met Jannetje de Vries uit Ursem. Mijn grootvader Louris van Til werd in 1860 in de Molenbuurt in Akersloot geboren. Hij trouwde met Grietje Mors uit Uitgeest. Mijn grootouders heb ik nog heel goed gekend. Ze woonden op Boekei langs het kanaal (vroeger Noordergeest genoemd) voorbij het machientje (gemaal), 't Was een dubbel woonhuis. De ramen waren aan de kant van het kanaal en aan de achterkant was de deur. Dat huis is er nu niet meer. M'n vader Klaas, geboren in 1885, was de oudste van de vijf zoons, die daar werden geboren. De namen van zijn broers zijn: Piet, Lou, Jan en Tinus. Jan is later naar Krommenie gegaan. Hij is 96 geworden. Piet, die ongetrouwd is gebleven, ging op Starting wonen naast Jaap Veldt. Dat huisje is later gesloopt. Lou trouwde met Betje van de Veer en heeft op Boekei gewoond in een huis achter het machientje. Toon Verduin en Annie Kerssens hebben ook nog in dat huis gewoond. Lou kreeg een hartverlamming. Hij was zomaar dood. Tinus is niet zo oud geworden, ik denk dat hij op Boekei gebleven is. Op Boekei stonden toen veel meer huizen. Er was ook een winkeltje aan het kanaal tegenover de Opslagplaats. Grootvader was niet zo makkelijk. Hij ging te schieten, dat was z'n beroep. Maar misschien was hij ook wel stroper en verkocht hij 't wild en op zo'n manier aten ze. Dat weet ik niet meer zo precies. Grootmoeder was een heel lief oudje. Op de toto hiernaast: Opa Piet Rietveld en opi Antje Rietveld-Limmen 26

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 26