Kind in oorlogstijd. Inmiddels zijn in dit blad reeds vele levens van oudere Akersloters de revue gepasseerd. Nu wij echter de bevrijding van 50 jaar geleden herdenken, gaat het ons puur om oorlogsherinneringen. En ter afwisseling die van een kind, althans van iemand die ten tijde van de oorlog nog kind was. Jan Vermeulen was 10 jaar toen de oorlog in Nederland begon en dus 15 op het moment van de bevrijding. Om die reden zijn zijn herinneringen soms onvolledig, of brokkelig, mogelijk ook anders gekleurd dan die van volwassenen. Hij zegt b.v zelf: "Je wist wel degelijk wat fout en wat goed was, maar je bekeek de Duitsers en hun handelingen zeker in de beginperiode, toch met meer nieuwsgierigheid dan met haat". Enkele voorbeelden: Op een augustusnacht logeerde Vermeulen toevallig een nachtje bij opa en oma De Jong aan het Dielofslaantje, toen er hevig aan de deur werd gebeld, Duitsers binnenkwamen en het huis doorzochten. Grote consternatie en geslapen is er die nacht niet meer, maar wat ze eigenlijk kwamen doen? Twee a drie maanden lang werden veel Uitgeesters in Akersloot ondergebracht, waarna ze weer naar hun huizen terugkeerden. Naar de reden kan Vermeulen slechts gissen. En tussen de Hervormde Kerk en de bakkerij van Tijmes sloegen de Duitsers een keuken op en dat was natuurlijk in de eerste plaats interessant voor schoolkinderen van een jaar of tien. Echt geleden onder de oorlog heeft Vermeulen niet. Vader was kassier van de boerenleenbank en dat betekende goede contacten met het bankbestuur. Dat waren vaak boeren, wat weer voedsel betekende, zoals melk, die dan weer thuis gekarnd werd. Naast zijn kassierschap had vader Vermeulen ook nog een wagenmakerij en voor een klus werd ook wel in natura betaald, maar het in stukken snijden van een stuk vlees moest wel met gesloten gordijnen gebeuren. "Je voelde je een dief in je eigen huis". Ook met de van verder komende produkten viel het soms wel mee: moeder 9

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 9