De erfgenamen moeten hun deel elk jaar opnieuw aanvragen. Dit moet begin december gebeuren. Erfgenamen die hun aanvraag te laat indienen, krijgen niets. Het geld wordt omstreeks tweede kerstdag uitbetaald. Willem Pieterszoon Lakeman heeft in zijn testament ook rekening gehouden met de mogelijkheid dat er op 'n zeker moment geen gegadigden voor de erfenis zich zouden aanmelden. In dat geval moest de opbrengst uit de nalatenschap ten goede komen aan "de gemeene armen van De Rijp zolang tot er wederom iemand van het geslacht mocht tevoorschijn komen of een gemachtigde sturen, hoe ver in verwantschap ook" en dit "altoos voort, van tijd tot tijd". In vroegere jaren werd het erfdeel contant uitbetaald. Hiervoor moesten de erfgenamen naar De Rijp komen. In café "Het Stadhuis van Amsterdam", waar de uitbetaling plaatsvond, was het dan een gezellige boel en het kon gebeuren dat de erfgenamen meer geld kwijtraakten aan de kastelein dan hun erfdeel groot was. De meeste erfgenamen woonden vroeger in de Zaanstreek. Tegenwoordig zijn ze over het hele land verspreid en wonen er verschillende in het buitenland. Na 1970 worden de erfgenamen per bank of giro uitbetaald. Er zijn jaren geweest waarin 100,— aan de erfgenamen werd uitbetaald. Tegenwoordig is dit niet meer dan een paar gulden. Momenteel zijn er ruim 300 erfgenamen, terwijl ook het onderhoud aan de boerderijen, die uit de 17e eeuw stammen, uit de pachtopbrengst moet worden betaald. De mensen die elk jaar weer hun erfdeel opvragen, doen dit dus niet om het geld. Waarschijnlijk is het een gevoel voor traditie, of is het nostalgie? Het huidige beheerscollege van het Lakemanfonds bestaat (sinds 1970, samenvoeging van de gemeenten De Rijp en Graft) uit de in De Rijp woonachtige raadsleden, terwijl traditiegetrouw de burgemeester als voorzitter optreedt. De administrateur is de heer D.B.A. Appel (79). De heer Appel was van 1946 tot 1970 gemeentesecre taris in De Rijp. Het geslacht Blokker. De familienaam Blokker komt al in 1760 in Akersloot voor. In dat jaar komt Klaas Blokker uit Akersloot zijn huwelijk met Maartje Crelisze, jongedochter uit Koedijk, aangeven. 5

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 5