Herinneringen uit 1940-1945, door Freek Kerssens. Ik werkte bij Siem Koppes, bloembollenkweker, aan 't Schouw te Akersloot, toen in 1939 de mobilisatie uitbrak. Van 29 augustus 1939 tot en met 8 juni 1940 ben ik in militaire dienst geweest. Ons bataljon moest opkomen in Den Helder, vanwaar we na 5 dagen op transport richting Amersfoort werden gesteld. Dit gebeurde 's nachts. Wij werden ondergebracht in scholen en boerderijen te Hamersveldt. Ik werd gehuisvest in boerderij "De Rosmolen". Bij Siem Koppes verdiende ik 18,— per week. Tijdens mijn diensttijd kreeg ik 18,20. Dit bedrag werd wekelijks aan mijn vrouw op het Gemeentehuis uitbetaald. Bovendien kreeg ik zelf 1,25. Dus ondanks de mobilisatie, ik ver van huis en mijn vrouw met de kinderen alleen, gingen wij er in geld op vooruit. In die tijd was ieder dubbeltje winst. Ik had vaak problemen met marcheren. Na onderzoek bleek dat ik last had van een liesbreuk. Daags voordat de oorlog uitbrak, moest ik naar Amsterdam om geopereerd te worden. Doch dit gebeurde pas 4 dagen later, omdat de ochtend nadat ik in het ziekenhuis aankwam, Duitsland Nederland was binnengevallen en er toen de eerste gewonde soldaten binnengebracht werden van het bombardement op Schiphol. Op 9 juni 1940 kwam ik thuis en ging weer bij Siem Koppes werken. Vaak hoorden en zagen we grote vliegtuigen overgaan richting Duitsland. Daar omheen vlogen altijd de zogenaamde jagers. Ze vlogen met grote snelheid en waren zwaar bewapend om hun makkers te beschermen. Ook zagen wij dikwijls de lege vliegtuigen terugkomen. Ver boven zee kon je ze waarnemen, hoog in de lucht met grote condensstrepen achter zich aan. Het gedreun was soms zo zwaar dat, als je buiten werkte, je het in je borst kon voelen trillen. Vaak zagen we dat de vliegtuigen die naar hun basis terugvlogen, zwaar te lijden hadden gehad, hetzij door het afweergeschut of door Duitse jagers. Er waren erbij die bijna niet meer vooruit konden en soms scheef in de lucht hingen. Hiervan zijn vele in zee terecht gekomen. Ook heb ik verschillende luchtgevechten gezien. Op De Dam, het land van Koppes, kon je ver om je heen zien. Op een dag waren we met een man of 5 aan het schoffelen. We waren begonnen bij het gat van de Meer. Dat is 45

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 45