noodzakelijk wordt, dat ieder huisvader zoo voor zich zelve alsvoor zijne dierbaarste panden en verdere huisgenooten, onder opzien tot en vertrouwen op de Voorzienigheid, die maatregelen neme welke voor de gezondheid het meest bevorderlijk zijn. En worden mitsdien alle Ingezetenen door den Ondergeteekende op het allerdringenst en allervriendelijkst verzocht en aangemaand om vooreerst derzelven woningen, zooveel mogelijk zindelijk en ruim te houden, door het openzetten van ramen, dezelve dagelijksch van versche lucht te voorzien, alsmede derzelven schoorsteenen te vegen en te reinigen. Ten tweeden: Voor eene goede en warme Kleeding te zorgen, zich vooral voor verkoudheid te wachten. Ten derden: Vooral geene bedorven vleesch, spekvet of andere slechte of bedorven spijs te gebruiken, vooral geene onrijpe vruchten te eten en verkoelende vruchten slechts matig te gebruiken. Ten vierden: Zich des morgens vroeg niet nuchteren en zonder iets gebruikt te hebben in de koele ochtendlucht te begeven. Ten vijfden: Zich vooral te matigen zoowel in het gebruik van sterken drank als van koud water, wei, karnemelk en andere verkoelende dranken. Terwijl uiteindelijk het dragen van een flanellen hemd onder het gewone linnen hemd door verschillende geneeskundigen ten sterks ten wordt aangeraden. De ondergeteekende Burgemeester vermaand voorts alle Ingezetenen om zich geenzints voor de naderende ziekte bevreesd te maken, waarvoor te minder rede bestaat, dewijl de aard der ziekte op verre na niet zoo gevaarlijk en in geenendeele zoo kwaadaardig schijnt te zijn, dan wel in andere landen, waar dezelve vroeger heeft geregeerd, het geval is geweest, integendeel behoort men eigenlijk eene goede en opgeruimde gemoedsgesteldheid te bewaren, maar vooral zindelijkheid, matigheid en eene alleszints goede leefregel in het oog te houden, zonder evenwel teveel van de gewoone leefregel af te wijken en onder het getrouw opvolgen van die voorbehoedmiddelen, kan men, onder opzien tot den Almachtigen, het naderende kwaad met gerustheid afwachten 38

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 38