Als oplossing hiervoor ging men collecteren bij de inwoners en werd er een speciaal fonds opgericht. Vanuit dit fonds werden de hulpbehoevenden bedeeld. Welk bedrag bijeen werd gebracht staat niet opgeschreven, maar bij liquidatie van het fonds was er 9,10 over. Dit bedrag schonk men aan de Algemene Armen. In 1828 werden er 97 huiszittende armen bedeeld. Dit kostte de armenfondsen 991,40. Door de Algemene Armen werden 52 personen bedeeld. Zij kregen 611,40 aan geld en goederen. De Hervormde Diaconie bedeelde 27 personen. Zij kregen 300,--, terwijl de Rooms Katholieken 18 personen bedeelden. Zij kregen 80,—. In deze armoedige tijd was zelfs de ongewassen kleding in een wastobbe niet veilig, zoals uit onderstaand procesverbaal blijkt. "Op heden den 7-12-1828 compareerden voor mij Burgemeester van Akersloot de persoon van Jacob Stierp, landman wonende te Akersloot, dewelke verklaarde dat op maandag den le December j.l. uit eene waschtobbe staande in zijn pakhuis, zijn gestolen de navolgende goederen te weeten: 2 Beddelakens, 1 Manshembd, een overslag, 1 onderbroek, 1 peeluw Sloop, 1 Kussesloop, 1 gestreepte onderrok, 1 Kinderhembd en 1 dito Broekje. Dat zijn zwager Cornelis Hes omstreeks zes uuren voor het melken, naar huis gaande, op den weg tusschen de Sluisbuurt en Molenbuurt 2 stuks van de opgemelde goederen te weten 1 Kinderhembd en 1 Kinderbroekje heeft gevonden. Waarvan ik heb opgemaakt dit procesverbaal, hetgeen de Comparant na gedane voorlezing met mij heeft onderteekend. In het jaar 1830 brak de Belgische Opstand uit, waardoor de economische situatie nog meer verslechterde. Landbouw en veeteelt leden onder de gevolgen van een strenge winter. Loonsverlagingen en werkloosheid volgden op de overproduktie van de industrieën. Onder grote groepen van de bevolking heerste ontevredenheid. Tot overmaat van ramp brak kort daarop cholera uit. Of deze ziekte ook in Akersloot heerste staat niet vermeld, wel stuurde burgemeester J. Schoehuizen op 14 juli 1832 het volgende schrijven rond: Cholera. De Burgemeester der Gemeente Akersloot geeft bij deze aan de ingezetenen derzelve Gemeente kennis dat de cholera of Aziatische braakloop te Scheveningen is uitgebroken, weshalve het meer en meer

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 37