De Vroedschap vraagt toestemming om de eigenaars door middel van biljetten te mogen bevelen de aankoop van land ieder jaar aan de schepenen te melden, op een boete van 30 stuivers voor iedere partij die verzwegen is. Tevens moeten de achterstallige gelden betaald worden, ook al is de termijn verstreken. Het verzoek is ingewilligd. Gedaan te Hoorn 22 november 1640, namens de Gecommitteerde Raden voornoemd D.V. Foreest. Op 5 mei 1641 zijn 20 buren in vergadering bijeen en besluiten dat een molenaar mag worden aangenomen door de schepenen met name Dirck Hijndricx, Maerten Pietersz, Maerten Cornclisz, Dirk Gcrrijtsz en IJsbrant IJsbrantsz, secr. C.J. Remke. Op 22 januari 1643 is Jan Cornelis de oud-molenaar wederom aangenomen ingaande Lichlemis (2 febr.) 1643 voor 30 gld. vrij zuiver geld zonder korting. Met conditie dat de molenaar de molsloot en vocrsloot op gezette tijden zal onderhouden met een "slick boegel" en daarbij de kanten van de sloot zal beplanten. Jan Cornclisz ondertekent. Hij huurt de molen niet meer, maar is in loondienst bij de gemeente. 12 Juli 1643. Er zijn problemen met de Bailliu van Kenncmerland. De schepenen Claes Dircksz Butler. Louweris Jacobsz, Dirck Gherrijtsz, Claes Jacobsz, Claes Aeriansz en de buren besluiten: om de Bailliu vriendelijk te verzoeken van zijn voornemen af te zien om de eed af te nemen voordat dc getuige weet waarover hij zal moeten getuigen. Als hij van plan is er toch mee door te gaan. dan zullen zij met de andere dorpen van Kenncmerland zich tot het Gerecht wenden, tegen de Bailliu. 3 Mei 1644, de zaak sleept zich voort. Op deze dag besluit men: als de Bailliu van Kennemerland de buren niet met rust laat, zij tegen hem gaan procederen en Recht begeren. In deze vergadering is tevens besloten dat iedere vrijdagmiddag en zaterdagochtend tarwe gemalen mag worden a 4 stuiver de zak, 2 stuivers voor de molenaar en twee voor de armen. Per beurt mag men niet meer dan 2 zak laten malen. Ook de bakker niet, hij mag ook niet iemand anders sturen om voor hem te malen. Alleen de buren van De Woude en De Stierop mogen 3 zakken tegelijk aanbieden (omdat zij te ver van het dorp af wonen?) Iedereen moet zich aan deze regels houden op straffe van een boete die nog vastgesteld moet worden. Secr. C.J. Remke. 34

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 34