Je pakte er tien in een zak, daar waren aparte beschuitzakken voor. Er was toen geen assortiment, je verkocht alleen tarwebrood en witbrood. Vader bakte wel roggebrood. Dan werd de ovendeur dichtgesmeerd met roggebrooddeeg, want er mocht geen wasem uitkomen, 's Avonds ging het er in en 's morgens werd het er uitgehaald. M'n vader deed ook veel mee met wedstrijdbakken. In 1923 won hij een prijs met beschuit, in 1924 met banketletters en wagenpan- brood, in 1925 met wittebrood en bruinbrood, hij had een prijzenkast vol en ook eervolle vermeldingen. Hij had een kast laten maken om zijn prijzen ten toon te stellen, hij was er zeer trots op. Op een keer is de kast van de muur gevallen en alle bekers aan diggelen. Dat was een ware ramp. Vader kookte ook voor bruiloften die in een boerderij gehouden werden. Na de trouwerij 's ochtends was er een broodmaaltijd en dan koffie met gebak, dan werd er geborreld tot aan de tijd van het diner, er waren toen nog geen borrelhapjes. Er werden dan steeds sterkere verhalen verteld, het ging er soms spaans vandoor. De boeren kwamen in de provisorische keuken kijken want ze kregen honger. Vader kookte ook bij Jan Verduin als er zeilfeest was. De directeuren van de Zaankant: Molenaars Kindermeel, Wessanen enzovoort kwamen dan te eten. Het menu bestond altijd uit gebakken paling uit de meer bij Dil vandaan. Hij bakte ik weet niet hoeveel paling in een half pond roomboter want paling moet in eigen vet bakken. Vader was een goed vakman maar zakelijk liet hij wel eens een steekje vallen. Hij bakte liever de hele dag dan dat hij ging venten en dat was in die tijd heel belangrijk. Er werd gevent in de Schermer, op Boekei, Starting, 't hele dorp door. 16 3 Geslachten Schoon, allemaal Arie geheten.

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 16