Het levensverhaal van Arie Schoon Arie Schoon, geboren op 20 september 1924, de nazaat van een eeuwenoud bakkersge slacht. Zijn voorvaderen hebben niet kunnen bevroeden hoe heden ten dage in Akersloot en verre omgeving brood van Schoon wordt gegeten. Voor zover is uitgezocht komt mijn stamvader Dirck Schoon uit de Kralingerpolder bij Rotterdam. Zijn zoon Cornelis Schoon, geboren plm 1640 verhuisde op 20-jarige leeftijd naar Edam. Hij was van oorsprong gereformeerd maar zijn kinderen zijn in het doopboek van de R.K. kerk ingeschreven. Hij was molenaar en lid van het coornmolenaarsgilt. Zijn jongste zoon Cornelis werd ook molenaar. De jongste zoon van deze Cornelis, Johannes geboren in 1746 te Edam, werd bakker en sindsdien is het beroep bakker in de familie gebleven. Mijn betovergrootvader Paulus geboren in 1785 te Monnickendam trouwde in 1813 met Guurtje Quast, een schippersweduwe uit Krommenie. Na hun huwelijk vestigden zij zich aan de Sluisbuurt no 47 in Akersloot. Blijkbaar zijn ze later verhuisd naar de Molenbuurt (de Julianaweg werd in die tijd Molenbuurt genoemd). Paulus overlijdt op 48-jarige leeftijd en Guurtje overleeft haar man en overlijdt op Molenbuurt no 47 als broodbakster. Hun jongste zoon Simon, mijn overgrootvader is nog op de Sluisbuurt geboren in 1824. Hij volgt zijn ouders op als bakker in de Molenbuurt in Akersloot. Hij trouwt met Gaugurica Kuys uit Schermeer. Dit echtpaar krijgt vier dochters en twee zoons. De oudste zoon Paulus, mijn grootvader, geboren in 1851 trouwt op plm 25-jarige leeftijd met Klasina Zuidervaart uit Uitgeest en volgt op zijn beurt zijn vader op in de bakkerij. Paulus en Klasina krijgen vier zoons en twee dochters. De oudste zoon Simon wordt bollenkweker. de tweede zoon Adrianus (mijn vader) bakker, de derde zoon Jan blijft ongehuwd en de jongste zoon Cor wordt tuinder. Mijn grootouders zowel van vaders- als van moederskant heb ik nooit gekend omdat ik de jongste was. Mijn vader vertelde dat mijn grootvader maagkanker had en van de pijn van de ene kant van de bedstee naar de andere kant rolde; hij is vroeg gestorven. Mijn vader is geboren in 1883 en trouwde met Cornelia Zoon. Daar zit nog een verhaal aan vast. Mijn moeder mocht van haar vader. Jan Zoon niet met mijn vader trouwen omdat hij geen boer was, maar banketbakker. 11

De Groene Valck - Akersloot | 1995 | | pagina 11