F Het levensverhaal van Klaas Molenaar Klaas Molenaar, geboren 6 maart 1921, heeft een positieve kijk op zijn medemens. Het Alkmaardermeer kent hij als weinig anderen. Overgrootvader Nicolaas Molenaar was de zoon van Jan Molenaar en Maartje Koning. Hij werd geboren in 1831 in Uitgeest. Hij trouwde met Hillegonda Brantjes die in 1835 in Assendelft werd geboren. Hillegonda Brantjes was volgens overlevering de dochter van een rijke houthandelaar uit Purmerend. Ze mocht niet omgaan met Klaas Molenaar, die was te arm. Ze is toch met hem getrouwd en was een fijne vrouw voor hem. Nicolaas Molenaar was bloemkweker, hij had een klein tuinderijtje met wat vee. Hij woonde op de Startingerweg waar nu Arie Schoon woont (no.27). In de tijd van mijn overgrootvader is het huis afgebrand en opnieuw opgebouwd. Ze kregen tien kinderen waarvan twee kort na de geboorte zijn gestorven. Volgens de papieren stierven het oudste dochtertje Maartje en de eerste zoon Johannes op dezelfde dag, 13 mei 1865. Maartje was toen vijfjaar en Johannes twee jaar. Hoe dat kon gebeuren is niet te achterhalen. Klaas, de tweede zoon, geboren in 1864, was mijn grootvader. Jan, geboren in 1868 is later naar Alkmaar gegaan als groenteboer. Mijn grootvader Klaas Molenaar trouwde met Cornelia (Kee) Hageman geboren in 1863. Ze hebben jaren in 't Kloosterlaantje gewoond, op de plaats waar nu Piet Broersen woont. Daar zijn zes kinderen geboren, vier dochters: Hillegonda, Heintje, Ma, Corrie, en twee zoons: Klaas en Arie. Klaas, mijn vader, was de oudste zoon, geboren in 1894. Ze verhuisden naar van ouds 't Klooster, een oud huis dat toen aan het Kloosterlaantje stond. Daar zijn nog twee kinderen geboren, Sientje en Coba. Van die tien kinderen is er nog een in leven. Dat is Sientje, nu 94 jaar. Ze is non geworden en woont in een rusthuis aan de Heemsteedse Dreef. Vroeger was er geen voorlichting. Mijn vader kwam een keer uit school, vloog de slaapkamer binnen en ziet z'n jongste zusje geboren worden. Dat heeft hij vaak verteld. Vanuit van ouds 't Klooster verhuisde het gezin naar een boerderij op de Hemweg. Dat gebeurde op de dag dat Juliaantje werd geboren, 30 april 1909. De boerderij was eigendom van Delemarre, de tweede vader van Gerbrand Bakker. Als je uit de Koningsweg kwam, zag je de boerderij recht voor je. Hij stond naast de boerderij 4

De Groene Valck - Akersloot | 1994 | | pagina 4