Ik ben toen een tijdje aan de zwerf geweest, bakkersknecht bij Siemen Rood in 't Kruis in de Heerhugowaard, later in de Anna-Paulownapolder en Castricum. Ik zat nou eenmaal in het vak. Toen ik bij bakker De Ruiter werkte, moest ik m'n geld thuis afgeven. In de Heerhugowaard kreeg ik vijf gulden in de week met de kost en in Anna-Paulowna verdiende ik tien gulden met de kost. Dat was een hoop geld en ik kon wat sparen. Ik ging één keer in de week met de fiets naar huis, ik zag er niet tegenop om naar Anna-Paulowna te fietsen. Later ging ik met de fiets naar Alkmaar en verder met de trein. Je kon in die tijd heel makkelijk je fiets met de trein meenemen. Toen ik achttien jaar was, overleed mijn zus Marie op 17-jarige leeftijd aan t.b.c. Ze heeft een tijd in een tentje achter het huis gelegen. Veel uitgaan deden we niet. Je ging een keer op de fiets naar het strand of naar Bergen aan Zee en dat was alles. In die tijd ging je alleen uit met de kermis. M'n vader was niet makkelijk. Ik ben wel eens 's morgens vroeg pas thuisgekomen want in die tijd zat ik nog wel eens aan de overkant in De Rijp. Dan ging je gewoon hier of daar slapen en als het dag was, ging je weer. Dan was vader de hele nacht in de weer. Hij reed van 't bed naar 't Schouw. Vroeger kaartte je veel. We waren altijd aan het zwikken. We zaten bij Woestenburg of bij Klaas van Til met een stel kameraden, altijd met jongens. De meisjes kwam je vanzelf tegen. Van lieverlee kreeg ik verkering met Marie Graas. Maar ik was toen erg makkelijk, als ik afgesproken had kwam ik zomaar niet. De verkering raakte uit en daar heb ik veel spijt van gehad. Ik kreeg toen verkering met Dina Krom. Haar volle naam was Divera. Ze was de dochter van Wijnand Krom en Aaltje van Dijk, geboren 5 maart 1921. Ze was zes jaar jonger dan ik. Ik heb drie jaar verkering met haar gehad en na de oorlog op 20 september 1945 zijn we getrouwd. Ik had de brik van Jan Sander geleend en Gerard van Vliet zou me rijden. Ik stond thuis te wachten en te wachten en Gerard van Vliet kwam maar niet opdagen. Ik ben toen lopend naar het huis van de bruid gegaan. Ze had een witte trouwjurk aan. Toen ik bij de bruid was, kwam Gerard van Vliet aanrijden. We gingen met de brik naar de kerk en vierden de bruiloft bij de ouders van Dina aan de Kerklaan, waar nu Theo Krom de timmerman zit. 9

De Groene Valck - Akersloot | 1994 | | pagina 9