Het levensverhaal van Gerrit de Groot 5 Gerrit de Groot geboren op 24 februari 1915 is zeer vitaal. "Ik doe alles graag zo veel mogelijk zelf" zijn z'n eigen woorden. Mijn grootvader, Jan de Groot, geboren in 1849, heb ik nog gekend. Zijn bijnaam was "Lange Jan". Hij was getrouwd met Maria Dijkman, geboren in 1847 in Beverwijk. Ze hadden twee dochters, Bets en Marie, en één zoon, Petrus, geboren in 1883. Die zoon was mijn vader. In hetzelfde jaar dat mijn vader geboren is kocht mijn grootvader op een openbare veiling een dorpssmederij van Jacob Kuyt te Castricum. De smederij stond in de buurt van de protestantse kerk. In 1909 overleed Maria Dijkman en kwam mijn grootvader alleen te staan. Hij begon een samenwerking in het smidsbedrijf met Dorus de Groot, die geen familie van hem was. In 1918 stopte mijn grootvader met smeden en zette Dorus de Groot het bedrijf voort. M'n vader was van gegoede huize. Z'n zusters waren de eersten die daar een fiets hadden. En m'n vader reed op een motorfiets. Ik weet nog best wat voor motor hij had. Een oude Douglas met van die treeplanken en zo'n koffiemolen er bovenop. Dat was een gashendel die aan de tank zat. Toen mijn vader 21 jaar was, kocht grootvader De Groot een smederij aan de Kerklaan (nu no.24) in Akersloot. Mijn vader ging er met zijn zuster Marie wonen en begon een eigen smederij. Marie bleef er wonen tot mijn vader in 1905 trouwde met Clasina (Klaasje) Adrichem. Clasina was in 1885 geboren in "De Stoof" op Dorregeest. Dat huis staat er nu nog. Ze diende op de boerderij van Dekker (nu Kaandorp). Ze moest al vroeg te werk want ze waren arm. Het watergemaal werkte toen op stoom en bij het oude kolenhok zocht ze kolen om thuis de kachel op te stoken. Zo ging dat vroeger. Toen ze trouwden was mijn vader 20 en Clasina 19 jaar. M'n oudste broer is in 1906 geboren. Ik ben als vijfde kind ook aan de Kerklaan geboren op 24 februari 1915. De namen van mijn broers en zussen zijn: Jan, Geert, Lou, Broer, ikzelf, Marie, Bets, Piet, Joop, Niek (tijdens de oorlog in Duitsland aan longontsteking gestorven) en kleine Jan.

De Groene Valck - Akersloot | 1994 | | pagina 5