bovenkooien. Met het bouwen van een dakkapel kregen we veel meer ruimte. Bij Zonjee in Uitgeest stond ik achter de zaagmachines, ik was afkorter. Zonjee maakte toen kindermeubelen en ik maakte alles op maat voor boxen, ledikantjes, noem maar op. Ik heb er 23 jaar gewerkt. Maar toen werd het maken van kindermeubelen stopgezet en ik moest ei weg. Ik heb toen nog vijf jaar bij een meubelfabriek in Krommenie gewerkt; toen namen ze nog mensen van 57 jaar aan. Bij Zonjee was ik voorman en in Krommenie moest ik weer als aanpakker beginnen. Ik heb het er vijf jaar uitgehouden en toen was ik blij dat ik afgekeurd werd. Ik ben er nooit meer geweest. Ik was het zat. M'n vader heeft tot z'n 65e in de smederij in Heemskerk gewerkt. Toen namen m'n broers Piet en kleine Jan het over. Ze zijn later in de kassen gegaan want boerensmid raakte er al meer uit. Een jaar of wat terug hebben ze het 75-jarig bestaan van de zaak gevierd. De smederij in Heemskerk is er als zodanig niet meer, dat is nu een constructiewerkplaats geworden, nu overgegaan in de handen van de zoons van Piet. Je kunt dus spreken van vier generaties smeden. Ik wilde geen smid worden, ik heb vroeger mijn vader wel eens geholpen met ijzeren banden omleggen maar ik heb 'n hekel aan ijzer. De grootouders van moeders kant kwamen uit Uitgeest. Alleen m'n grootmoeder heb ik vaag gekend, opoe Adrichem. Ze verhuisde later van de Oude Stoof naar Westergeest. Mijn broer Lou heeft later nog een tijd in het achterstuk van de smederij aan de Kerklaan gewoond. De voorkant werd toen door Vermeulen als berghok gebruikt en hij verhuurde het achterend. M'n vader en moeder hebben tot hun dood aan toe op de Julianaweg gewoond. M'n vader is 69 jaar geworden en m'n moeder 72. Van de elf kinderen leven er nog zeven: Geert, Broer, Bets, Piet, Joop en Kleine Jan, en ikzelf. Het stoffelijk overschot van Niek die in Duitsland is gestorven, is naar Nederland teruggehaald. De ge denksteen in Akersloot mag nooit weg. Ons huis hier aan de Waterzijde was altijd een in- en uitloop voor jong en oud. Het was hier gezellig want oude huizen hebben iets en m'n vrouw was erg gastvrij en gezellig. We hadden een vriendenkring en er gebeurde altijd van alles. 13

De Groene Valck - Akersloot | 1994 | | pagina 13