Na 1740 gingen de prijzen sterk omhoog. Vooral het brood, dat een belangrijk deel van het volksvoedsel uitmaakte, steeg sterk in prijs. De lonen bleven gelijk, zodat de koopkracht werd aangetast. Er werd dan ook regelmatig aan de bakker opdracht gegeven de arme weduwen en arme oude mannen, gedurende een bepaalde tijd een half brood te bezorgen. De boeken van de diaconie uit deze tijd zijn niet bewaard gebleven, zodat niet meer te achterhalen is op welke manier zij hun armen bedeelden. In deze eeuw moet de diaconie in het bezit zijn gekomen van een "armenhuis". In 1790 staat in het kerkregelement onder art. 4: "Geen diacen zal iemand buiten het diaconiehuis zonder medeweten van den K.K.Raad enige bedeling geven mogen (met uitzondering van dwingende noodzakelijkheid). Niemand ook zal hij in het diaconiehuis toelaten, om aldaar voor enigen tijd te verblijven, dan na voorafgaande kennisgeving nb. van waar het te pas komt Ook de algemene armen bezaten een armenhuis. Waarschijnlijk is dit de vroegere dorpsherberg "De St. Jacob" geweest. Onder de uitgaven in het armenboek komen we verschillende keren kosten betreffende reparatie tegen. Ook werden nieuwe vloertegels aangebracht, waarvoor Jacob Kluijt f 2.10.8. ontving. Er is van dit armenhuis verder niets meer terug te vinden (notulen hierover ontbreken). Mogelijk heeft dit armenhuis nog tot 1819 bestaan. In januari 1756 overleed Antje Jabiks, zij was een bewoonster van "Het Klooster". Op verzoek van Klaas Rosendal (waarschijnlijk een erfgenaam) werd haar inventaris opgemaakt. Antje Jabiks was een vrouw van weinig betekenis, niemand vond haar belangrijk genoeg om in een of ander boek te vermelden. Toch schrijft zij nu geschiedenis door ons een blik te gunnen in haar huishouden van bijna 240 jaar geleden. Op huyden den 19 Jan. 1756 is door ons ondergeschrefen als Schout en Schepenen te Akersloot, infentaris opgenomen van de goedere van Antje Jabiks int klooster alhier overleden en is als volgt: Bet met 2 pullen en 3 kussens, 2 dekens, 1 spreet, 3 lakens, 2 slope, 2 gardijne en valtje 3 schorstien kleede 1 strohoet 1 kaper 6 ondermusse 6 moppe mutsen11 kroplappe 6 nusdoekke zakdoeken 7 poverette mouwversiering aan de pols) 5 schorteldoeke (voorschoot of schort) 3 wagte (geplooide bovenrok van zware stof) 5 rocke 5 borsis

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 9