je je overhemd vuil had gemaakt moest je in je hemd en borstrok lopen wantje kreeg geen ander overhemd. Maar het was er prachtig mooi en je had veel vrijheid. We gingen toen we wat groter waren op zondag op de fiets naar Wormerveer. Daar gingen we naar de Hoogmis. Uit de Hoogmis zag je veel familie want iedereen ging daar naar toe. We schudden ze allemaal de hand en gingen weer op de fiets naar Akersloot. Als opoe ziek was, en ze was nogal veel ziek, gingen we even naar het Schoolpad maar dat duurde nooit lang. Ze stierf in 1936. M'n grootvader was een hartelijk man. Toen hij weduwnaar was kwam hij twee keer per jaar te gast. Hij ging hier eerst naar de kerk. Daarna ging hij koeien en stallen kijken. Hij was een echte boer en hij kon geen dag zonder koeien. Grootvader en grootmoeder Gerrit Bos en Marijtje Bos woonden op Akersloot tegenover Kaandorp de schilder (nu No. 16). We gingen er uit school vandaan langs. Ze hebben ook nog aan de Kerklaan en in de Arkebuurt gewoond maar dat was voor mijn tijd. M'n oudste zuster ging met veertien jaar de deur uit. Ze heeft op de pastorie bij pastoor Nieuwenhuizen gewerkt en heel veel huurhuizen gehad, ook in Bloemendaal. Haar domein was de keuken en huiselijk verkeer was er niet bij. Ik heb lager onderwijs gehad en ging met veertien jaar van school af. Dat kwam zo, ik werd in maart zes jaar en het schooljaar begon in mei. Toen ik pas op school was, in september, werd ik ziek. "Hij heeft het aan zijn longen," werd er gezegd maar ze zeiden nooit wat er aan mankeerde. Toen ik beter was moest ik weer naar de eerste klas. Later heb ik cursussen gevolgd, misschien wel twintig. Op m'n veertiende begon ik te werken bij Gerard Meijne in de tuin, dat was m'n eerste baas, voor 2,50 per week. In oktober kon ik beginnen bij de Moriaan Cacaofabriek aan de Zaan, het was daar altijd een drukke tijd tegen Sinterklaas. Ik kon daar 6,25 verdienen. Voor 1,50 per week kon je met de bus van Verduin tot De Zaanbrug. Maar op oudejaarsavond kreeg ik mijn ontslag en een rijksdaalder in een oranje zakje. Juliana en Bernhard trouwden rond die tijd en het was de Koninklijke Westzanen. 36

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 36