rekening bij de diaconiekas brengen, als zoodanige giften. Dit besluit reeds in vorige jaren bij den Gemeenteraad genomen is vernieuwd in 1808". Of Jacob Kluijte, de organist van de R.-K. kerk, arm was vertelt de geschiedenis niet. Hij "vergat" ieder jaar de 314 rente groot 6 gulden en 10 stuivers op een armen obli gatie (lening) te betalen. Deze obligatie was door zijn vader Jacob Claesz Stierp opgeno men en door Jacob overgenomen. Ook in zijn organistenfunctie, die hij voor niets vervulde, was Jacob niet al te ijverig. Op zon- en feestdagen spijbelde hij regelmatig. De pastoor en kerkmeesters besloten daar om een contract op te maken en hem jaar lijks een bedrag van 30 gulden te betalen. Door dit loon zou Jacob zich verplichten om de kerkdienst met zijn orgelspel te ondersteunen. Over het orgelspel of afwezig zijn van Jacob staat niets meer vermeld, dus mogen we aannemen dat dit probleem tot volle tevredenheid van beide partijen was opgelost. Doch de rente werd nog steeds niet betaald. Daarom besloten de kerkmeesters het loon van 30 gulden maar aan de pastoor, als beheerder van het armenfonds, te geven. Zo was Jacob Kluijte weer vrij van schuld en het armenfonds had zijn rechtmatig bezit terug. Het Kloosterlaantje in vroeger tijden, gezien in de richting Oost-West. Het pad naar rechts is de Waterzijde. Achteraan links het huidige "Van ouds 't Klooster". Het voormalige Klooster stond aan de linkerkant, In het laatste kwart van deze eeuw komen als ondersteunden de namen van vroeger rijke families voor. Meer dan eens komen in deze tijd gouden en zilveren sieraden voor verkoop in de armenkist terecht. Overleed iemand die 11

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 11