De industrieele middenstand. Schoolwezen. Er zijn hier 2 openbare lagere scholen, een in het dorp Akersloot en een in den Kogerpolder, benevens een R.K. bijzondere lagere school. Aan de openbare scholen is behalve het hoofd een onderwijzer verbonden, benevens een onderwijzeres uitsluitend voor de handwerken aan meisjes; aan de bijzondere school zijn behalve het hoofd een onderwijzeres en een onderwijzer verbonden. Het onderwijs omvat de vakken a - k der wet. Van schoolverzuim is geen sprake. Gedurende de maanden Januari, Februari, November en December wordt in het dorp Akersloot herhalingsonder- wijs gegeven, aan dit onderwijs wordt evenwel door weinig leerlingen deelgenomen. Aan de school in de Kogerpolder wordt geen herhalingsonderwijs gegeven, daar de kinderen te ver van de school af wonen. Crediet- en bankwezen. Zij die voor hun zaken geld noodig hebben, gaan doorgaans naar bankinstellingen te Alkmaar of Purmerend; in de gemeente zelf kunnen zij niet terecht, tenzij aan een der twee hier bestaande boerenleenbanken, waarvan men echter lid moet zijn. Vakken, aantal patroons, nevenbedrijven. Er zijn in deze gemeente 6 timmerlieden, 2 schoenmakers, 3 smeden, 2 slagers, 6 bakkers, 2 metselaars, 4 huisschilders en 2 kleermakers, allen hebben een eigen werkplaats en enkelen werken met één of somtijds twee knechts; zij werken steeds zelf hard mee anders zouden zij niet hun kost verdienen; nevenbedrijven houden zij er niet op na, behoudens een paar bakkers een kleine boerderij. Opleiding van den ondernemer. Hunne opleiding hebben zij genoten bij andere bazen, zij zijn reeds met hun 12e of 13e jaar van school gegaan en toen direct als leerling bij den een of anderen baas in dienst getreden, enkele timmerlieden hebben hier of daar teekenles gehad en een der smeden is gediplomeerd hoefsmid.

De Groene Valck - Akersloot | 1992 | | pagina 9