het bedrijf te beëindigen. Hiermee is een van de meest tot de verbeelding sprekende bedrijven verloren gegaan. Simon Schoon begon in 1911 bollen te telen. Naast het bekende assortiment nam hij al spoedig lelies als hoofdteelt. Hierdoor verwierf hij zich een naam met klank in de bollenhandelwereld. Zijn aard was meer die van handelsman dan praktizerend teler. Eerst had hij personeel, later kwamen er zoons in het bedrijf. Hij voerde een prijscourant met een aanbod van maar liefst 72 soorten lelies. Hij exporteerde zijn handel naar verschillende buitenlandse afnemers. Niet alle leliesoorten werden hier geteeld, hij importeerde de moeilijk of niet te telen soorten uit het buitenland. Lilium regalizaad bijvoorbeeld kwam vanuit Nieuw-Zeeland via Engeland naar Akersloot. In de 30er jaren werd het bedrijf opgedeeld onder zijn zoons en daarmee ging het karakter van het bedrijf, zoals vader Schoon het had opgezet, verloren. Een geheel ander figuur was de heer Schermerhorn, "de lord" genaamd. Hij woonde in villa "Landzicht" aan de Kerkedijk, nu Raadhuisweg no. 30. De schuur stond naast de villa. Zijn land had hij aan de Buurtweg/ Beetho- venstraat, de noordzijde van de Hoornselaan en op het eind van de Hoogegeest. Daar werd ook een "bollenschuur" gebouwd. Zo succesvol als anderen waren, zo slecht verging het hem. Hij stond eigenlijk naast het vak, vandaar ook z'n bijnaam. Hij kon slecht luisteren naar goede raad. Ook was hij afhankelijk van de z.g. "meesterknechten", mensen die als voorman het werk in- en verdeelden. In 1925 werd het bedrijf overgenomen door een vennootschap waarvoor C. Blokker zaakwaarnemer was. J. Twaalfhoven nam dat over. Hij kwam van Uitgeest en kocht later het bedrijf voor zichzelf. Het gaat nu verder onder leiding van de Gebr. Twaalfhoven. Een bedrijf dat ook in Akersloot is begonnen, was dat van N. Blokker, het latere Van 't Hof en Blokker. Reeds in 1866 was dit bedrijf gevestigd aan de Startingerweg, aan het zuideinde. Hier teelde hij al 77 soorten bloem bollen. In hoofdzaak tulpen met wat krokussen en fritillaria. Ook teelde hij lelies, lancifolium genaamd. Later werd die naam veranderd in lillium speciosum rubrum. Het totaal aantal geplante regels in dat jaar was 16731, wat zoveel is als 239 RR. Een Rijnlandse roede is een oppervlaktemaat, er gaan er 700 in een hectare. Een roe land was 70 geplante regels in een bed van één meter veertig en tien meter lang. Het was in die tijd gewoon dat men op de bedrijven veel soorten teelde in kleine hoeveelheden. N. Blokker was een afstammeling van de fam.

De Groene Valck - Akersloot | 1992 | | pagina 4