De belangrijkste Akersloter bloembollenkwekerijen. 2 In een eerder artikel is de organisatie beschreven van de bollentelers die zich in Akersloot met de bollenteelt bezig hielden. Nu gaat het over de bedrijfsvoering. In hoofdzaak betrof het familiebedrijven. Deze bedrijven waren veelal klein in omvang, hetgeen vooral eind vorige eeuw een veel voorkomend verschijnsel was. Er werden veel soorten bollen in kleine hoeveelheden geteeld; dit kwam in Kennemerland over 't algemeen voor. De oppervlakte van deze bedrijven bedroeg ongeveer 1 a 1 1/2 ha. Ze waren vaak verdeeld in verschillende percelen op diverse plaatsen in en rond het dorp. Man, vrouw en kinderen waren meestal het arbeidspotentieel. De man was behalve hoofd van het gezin, dan ook de "baas van het bedrijf". De bedrijfsvoering, maar vooral het resultaat van de arbeid, bepaalde in grote mate de sfeer binnen het gezin. Er moest hard gewerkt worden, tijd om andere dingen te doen schoot er vaak bij in. Vooral in de oogst- en verwerkingsperiode moest alle beschikbare handkracht aangewend worden. En daarbij werden de kinderen niet ontzien. Het was vooral voor deze kleine bedrijven een hard en sober bestaan. Wat tot in de 60er jaren of tot nu, in sommige gevallen, zo bleef. Meestal was het streven "zelfstandig" te zijn de drijfveer. Als wij terugkijken naar die begintijd en denken aan de bollenvelden, die tussen de wallen gelegen waren, dan vertekent het beeld zich, dan lijkt het een romantisch tafereel, wat aardig is om te zien, maar volstrekt niet romantisch was. Langzaam ontworstelde zich een enkeling uit de grauwe massa tot een groot bedrijf. Vaak doordat er verscheidene zonen, na hun schooltijd "thuis" kwamen. Dit waren dan de goedkope krachten, die met het besef:" voor ons eigen", niet naar tijd en duur keken. Ze gaven het bedrijf body tot soms uitbreiding, met personeel erbij. De prijzen voor de bollen waren ook niet om over naar huis te schrijven. Enkele daarvan zijn het noemen waard. Rond 1910 kreeg men voor trompetnarcissen 1 1/2 cent per stuk, voor 1000 gele krokussen f. 2,—, blauwe krokus f. 0,20 per 100, blauwe druilje f. 0,20 per 100. Colchicum major 5 1/2 cent per stuk, 100 enkele late tulpen voor f. 1,25. Lelie's de speciosum rubrum 4 1/2 en album 7 1/2 cent ieder. Het zou te ver voeren meer soorten te noemen.

De Groene Valck - Akersloot | 1992 | | pagina 2