Op 29 januari 1985 stellen Gedeputeerde Staten een ontwerpregeling vast en in januari 1986 wordt een eindadvies aan de minister van Binnenlandse Zaken toegezonden. Het dorp Akersloot moet met Limmen opgaan in de nieuw te vormen gemeente Kennemerland-Zuid; Zuidschermer, De Woude en de Starnmeer worden onderdeel van de nieuwe gemeente Kennemerland-Midden (Graft- De Rijp en Schermer). Dit voorstel stuit op bijzonder veel verzet bij de betrokken gemeentebesturen en de inwoners van het gebied. In augustus 1987 laat de staatssecretaris van Binnenlanse Zaken weten het zuidelijke deel van Noord- Kennemerland niet bij de voorziene gemeentelijke herindeling te zullen betrekken. Als reden wordt aangegeven: "de uitgestrektheid van het gebied en dat de functionele noodzaak voor een koppeling ontbreekt". Op 1 december 1987 doen, na voorwerk van de burgemeesters, de raden van de gemeenten Akersloot, Graft-De Rijp, Limmen, Schermer en Uitgeest een gezamenlijk verzoek aan de Kroon tot onderlinge wijziging van hun grenzen. In dit voorstel blijven deze gemeenten zelfstandig. Gedeputeerde Staten adviseren op 10 oktober 1988 naar de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken positief. In 1990 volgt een ontwerpregeling, gebaseerd op de voorstellen tot grenscorrecties door de betrokken gemeenten en op 14 mei 1992 stemt de Tweede Kamer in met de voorgestelde grenscorrecties. Korte tijd hierna volgt het besluit van de Eerste Kamer. Per 1 januari 1993 worden de voorgestelde grenscorrecties een feit. De nieuwe gemeente Akersloot heeft dan een grondgebied van ca. 1200 ha (was 2552) met ca. 4600 inwoners (was ca. 5100). Zuidschermer wordt toegevoegd aan de gemeente Schermer en de Starnmeer komt bij de gemeente Graft-De Rijp. De Woude blijft Akersloot en een deel van de Groot-Limmerpolder en Dorregeest (resp. van Limmen en Uitgeest) wordt grondgebied van de gemeente Akersloot. W.G.M. Veldt. Bronnen: Rapport van de Provinciale Commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland (1959). Nota gemeentelijke herindeling van kleine gemeenten in de provincie Noord-Holland (1980). Ontwerpregeling grenscorrecties in het zuidelijk deel van Noord-Kennemerland (1990). Eigen aantekeningen. 18

De Groene Valck - Akersloot | 1992 | | pagina 18