1945. Het voorstel wordt uiteindelijk, dat het thans onder Akersloot ressorterende gedeelte van de Boekelermeer bij Heiloo dient te worden gevoegd en het landelijke Dorregeest met omgeving in de nieuwe bestuurseenheid Akersloot-Limmen" wordt opgenomen. De Westwouderpolder zou dan in de nieuwe eenheid opgenomen blijven. Het saamhorigheidsbesef dat de bewoners van de Schermer er telkens toe gebracht heeft bij hoger gezag erop aan te dringen hen tesamen onder één gemeentebestuur te brengen, heeft als achtergrond enerzijds de economische verwant- en belangengemeenschap tussen de vele ongeveer even grote en op rationeel verkavelde gronden gevestigde agrarische bedrijven in die polder, anderzijds het voor de overwegend Nederlands-Hervormde bevolking belangrijke kerkelijk- en maatschappelijk leven, verdeeld over twee nagenoeg de gehele polder beslaande kerkelijke gemeenten. De Rooms-Katholieken in het zuiden van de polder hebben daar trouwens ook een eigen parochie; in het noorden ressorteren zij onder parochies in de randdorpen. De banden tussen Akersloot en de Schermer zijn behalve van formeel-bestuurlijke alleen van economische aard, doordat in het zuiden van de polder een verzorgingskern van enige importantie ontbreekt. Naarmate de bevolking echter zich gemakkelijker en sneller verplaatst en de Akersloter middemstand grotere belangen ziet in een bediening van de in de dorpskom wonende, in aantal toenemende, forensenbevolking en van watersportliefheb bers, verliezen die banden van verzorging tussen de zuidelijke Schermer en Akersloot aan gewicht en groeien die tussen dat deel van de polder en het opkomende Stompetoren. De daling van het aantal landarbeiders in Akersloot, die werkzaam zijn in de Schermer, doet ook overigens de maatschappelijke contacten afnemen. De Starnmeer ligt in vier gemeenten, te weten: Akersloot, Graft, Jisp en Wormer. In elk van die gemeenten vormt het daaronder ressorterende deel van de polder een uithoek. Het inwonertal is veel te gering voor het toekennen van gemeentelijke zelfstandigheid aan de Starnmeer. De Starnmeer zou kunnen opgaan in een grote plattelandsgemeente van Schermer en Eilandspolder. Behalve de eigenlijke droogmakerij geldt dit ook voor de Oostwouderpolder en de Kogerpolder, die evenals de Starnmeer oostelijk liggen van de Markervaart en het Kogerpolderkanaal en sociaal en economisch met de eigenlijke droogmakerij een geheel vormen. 16

De Groene Valck - Akersloot | 1992 | | pagina 16