Gemeentegrenscorrectie per 1 januari 1993 De gemeentelijke indeling is vanaf de Franse tijd, wanneer de Nederlandse gemeenten voor het eerst met naam worden genoemd, in discussie. Met tussenpozen worden soms verregaande voorstellen tot herindeling gepresen teerd. Akersloot blijft door de eeuwen heen zelfstandig en behoudt eveneens haar gemeentegrenzen. Door de grenscorrectie welke per 1 januari 1993 wordt doorgevoerd, veranderen de grenzen ingrijpend. Akersloot blijft wel autonoom doch wordt beduidend kleiner. De eeuwenoude grenzen van Akersloot zijn binnenkort nog slechts historie. Het ontstaan. De gemeentelijke indeling van Kennemerland is vele eeuwen oud. Omstreeks 1300 is zij in hoofdzaak aanwezig, doch zij moet dan reeds lang hebben bestaan. Gewoonlijk brengt men haar in verband met de parochiale indeling, welke tot stand zal zijn gekomen sedert de definitieve kerstening van de streek, in de 10e eeuw. Het is echter waarschijnlijk dat de parochiale indeling gegrond is op een reeds bestaande territoriale geleding van de heidense samenleving. Kennemerland is dan namelijk al eeuwen lang geschikt voor bewoning en er zijn voor tal van tijdstippen bewijzen dat het inderdaad bewoond is geweest. Er mag worden gesteld dat de gemeentelijke indeling van Kennemerland, afgezien van de latere veranderingen, in beginsel stamt uit de overgangsperiode tussen de Romeinse tijd en de vroege Middeleeuwen; mogelijk echter is zij veel ouder. Geschiedenis vóór 1795. Akersloot vindt een voorname bestaansbron in de handel en daarnaast in de visserij. Hierin wordt het begunstigd door haar ligging. Voorts is het van betekenis, dat het in 1276 vrijdom krijgt van sommige grafelijkheidstollen en in 1391 wordt vrijgesteld van het Dordtse stapelrecht. Tijdelijk wordt Akersloot zelfs wel aangeduid als "hoofddorp van Kennemerland". Het verval begint na 1400. De afsluiting van een aantal verbindingen met de zee betekent een ernstig nadeel voor de handel. Bovendien begint Alkmaar steeds meer te streven naar een monopolie-positie in Noord-Kennemerland. 13

De Groene Valck - Akersloot | 1992 | | pagina 13