De handeldrijvende middenstand. Verkoop der producten. In hoofdzaak werken de bazen voor inwoners der gemeente, het komt weinig voor, dat zij in omliggende gemeenten werk verrichten. Boekhouding. Een goede boekhouding ontbreekt bijna geheel. De meeste bazen houden boek zoals zij zelf meenen dat het beste is, en dit bestaat alleen in het aanteekenen wat men heeft geleverd en hoeveel uren men heeft gewerkt; wat men schuldig is, blijkt wel uit de rekeningen van de leveranciers. Vereenigingsleven. Vereenigingsleven bestaat hier niet. Bijzondere en algemeene opmerkingen. Over het algemeen is de toestand van de verschillende bedrijven niet gunstig, er zijn b.v. te veel timmerlieden, bakkers enz. en het is nog te verwonderen dat allen ongeveer hun kostje verdienen. Aantal patroons, nevenbedrijven. Een handeldrijvenden middenstand vindt men hier bijna niet, men heeft alleen een paar winkeliers in kruideniers- en grutterswaren en een paar manufacturiers; het zijn ook personen, die tot hun 12e of 13e jaar het gewoon lager onderwijs hebben genoten, en door de praktijk eenige zakenkennis hebben gekregen. Verder zijn hier 6 vergunningen, juist het maximum, en 4 personen hebben verlof; bij allen is het een nevenbedrijf. De opbrengst is niet van groote betekenis. Algemeene opmerkingen. Een zeer groot gedeelte van de bewoners dezer gemeente woont in de polders de Schermer, de Starnmeer en Kogerpolder, benevens in de gehuchten Boekei, Woude en de Stierp, dit zijn bijna allen veehouders, die geregeld 11

De Groene Valck - Akersloot | 1992 | | pagina 11