biggetje, maakte dat vet en het werd in de herfst geslacht. In de handel kon ik m'n vader niet evenaren, dat lag me niet zo, maar in de kwekerij wel. Alle kennis heb ik me in de praktijk eigen gemaakt. M'n vader had voorheen wel eens wat glas gehad maar ik hield 't nog meer op bloemen in de kas aan, daar zag ik brood in. Ik kreeg een flinke omzet, niet in aantal maar in aparte soorten. Er kwamen mensen op de fiets uit Hillegom, soms om één lelie die ze nergens anders konden kopen. We hadden bijvoorbeeld de lelie Superbe, die zich aan de wortelstok vermenigvuldigde. Kort na de oorlog heb ik de vereniging D.E.L. opgericht. Dat was Draagt Elkanders Lasten. Iedereen had toen veel werk in de opbouw maar er was geen personeel te krijgen als er iemand ziek was. De mensen die zich bij me inschreven konden gratis hulp krijgen, maar moesten als het nodig was ook een ander gratis helpen. Tot slot hadden meer dan veertig mensen zich als lid aangemeld. Als er iemand ziek was werd dat bij mij aangemeld en ik regelde de hulp. En dat deden die mensen. Je hoefde geen contributie te betalen, er kwam geen geld bij te pas, het was alleen elkaar helpen. Dat heb ik verschillende jaren geregeld. Later kregen de mensen wat meer ruimte, de kinderen werden groter en er was geen behoefte meer aan hulp. De een na de ander bedankte en D.E.L. werd opgeheven. De voetbal heb ik opgericht toen ik nog niet getrouwd was. Ik heb 'n jaar of drie, vier gevoetbald. Toen ik trouwde moest ik ophouden want een getrouwde man loopt niet achter een bal aan. Dat was toen zo. Maar later hebben ze me toch weer in het bestuur gevraagd. Kort na de oorlog kreeg ik bericht van de Plantenziektenkundige Dienst. Ze vroegen mij voor controle, er was een plaag van coloradokevers. Eigenlijk had ik er geen tijd voor, ik had net van m'n vader een stuk land gehuurd op Boekei, ik was mijn bedrijf aan het uitbreiden. Toch was het een mooi aanbod, ik kon geld verdienen en als je voor jezelf werkt heb je soms weken of maanden dat je geen geld in huis krijgt. De P.D. heeft me een paar keer gevraagd en tot slot boden ze me aan om hoofdcontroleur te worden met vijf controleurs onder me. Ik kreeg loon en motorvergoeding. Dat mocht ik nooit laten lopen dus ik heb het aangepakt. In 1948 spoelden veel coloradokevers aan op het strand. Die beesten kwamen uit Frankrijk. Tijdens de bezetting waren de aardappelvelden daar niet bestreden. Ik moest langs de scholen in Heemskerk, Egmond en Wijk aan Zee. De kinderen moesten naar het strand om de kevers op te zoeken en ik moest ze vernietigen. Er was een onderwijzer 34

De Groene Valck - Akersloot | 1991 | | pagina 34