huis aan de Julianaweg, het huis met de draken (nu n° 14). Daar werd m'n oudste broer Klaas in 1919 geboren. Oom Jan kreeg verkering met ene Lijsbeth Langereis uit Hoofddorp. Hij had haar ontmoet toen hij daar uit werken ging. De broers lieten in 1921 een dubbel woonhuis bouwen naast de wagenmakerij aan de Kerklaan (n° 49 en 51) en ze hebben samen een smederij aan de overkant gekocht (nu n° 24). Ze zijn in dat dubbel woonhuis gaan wonen, mijn ouders op n° 49 en Jan met z'n vrouw op n° 51. Ze hadden samen de zaak: De Gebroeders Vermeulen Electrische Wagenmakerij en Smederij. Het was heel belangrijk het woord electrisch er bij te hebben. Dat electrische bestond uit een zaagmachine, een boormachine en een machine om gaten in de deut (naaf) van het wiel te boren om de spaken er in te zetten. M'n vader zat op die machine. Het wagenmaken was vakwerk. Naar ik vernomen heb heeft m'n vader in 1925 op de landbouwtentoonstelling in Alkmaar de eerste prijs gewonnen met een nieuw gebouwde bakwagen. In het huis was een schouw. Er hing altijd een ketel boven 't vuur. want voor de luxe wagens werd 't hout gebogen en dat gebeurde met warm water. Daar ging enorm veel tijd in zitten. De wagenmakerij was dus achter het huis van grootvader en grootmoeder en de smederij aan de overkant. Jan was ook hoefsmid. Op de Kerklaan is zus Marie geboren (1922), zus Trijntje (1924) en ikzelf als jongste geboren in 1929. Ik kan zeggen, ik heb een heel fijne jeugd gehad. Ik had twee zussen die altijd met me speelden en ik ging de eerste jaren samen met Trijntje naar de openbare school aan de Raadhuisweg. Ik speelde ook veel met Johan Schut van kapper Schut (nu Koopman aan het Wilhelminaplein) en met Corrie Mienis het jongste zusje van Gré Mienis, de huishoudster die bij boer Sinnige woonde. Oom Jan deed 's avonds de groentetuin, die naast het huis was. Hij had een keer de tuin omgespit en dat werd vroeger zo gedaan dat er meteen een mooie kant aan was. Als jongen van een jaar of vijf liep ik langs die kant en alles was ingetrapt. M'n oom kwam en het bulderde door het huis hoe ik dat had kunnen doen. 27

De Groene Valck - Akersloot | 1991 | | pagina 27