De Utrechtsche Bank zocht een kassier. M'n vader was een goede wagenmaker maar hij wilde zelf toch ook iets anders. Hij had in z'n avonduren het praktijkdiploma boekhouden behaald, dat kwam altijd van pas. Maar hij was nog geen 21 jaar. Vader werd op 18 november 1910, een dag na z'n 21e verjaardag als kassier benoemd. Hij had er geen dagwerk aan, deed het bankwerk gewoon bij z'n ouders thuis in de woonkamer. De mensen moesten toch nog voor elkaar borg staan. Je moest om te lenen twee borgen hebben, dat waren meestal de vader en de schoonvader. De mensen namen met weinig genoegen, eten en drinken en af en toe wat kleding. Er werd ook bij de coöperatieve banken gespaard. Daar kregen de mensen een vergoeding voor. Er werd op een manier die verantwoord was geld uitgeleend. Later is de bank vercommercialiseerd. Daar had ik wel moeite mee. Ik ben 32 jaar lang kassier geweest. Toen ik benoemd werd was het nog een volledig sociale functie. M'n vader werd kassier voordat hij getrouwd was. Tijdens de oorlog 1914-1918 moest vader in dienst en dan nam zijn vader het kassierswerk waar. Z'n vader had geen boekhouddiploma maar kon wel inkomsten en uitgaven berekenen. Er stond ook een bestuur achter die over de leningen moest oordelen. M'n vader kreeg af en toe vrij van militaire dienst om de administratie af te ronden. Hij was een man die het vertrouwen van de Albertus Vermeulen en zijn vrouw mensen had Annatje de Jong. Op de achtergrond de Shell benzinepomp voor de smederij. Vader trouwde op 29-jarige leeftijd met een bakkersdochter Annatje de Jong (vernoemd naar haar grootmoeder die Naatje heette), dochter van Jan de Jong en Maria Johanna Brizee uit Den Helder. Annatjes ouders kochten een bakkerij aan de Buurtweg waar nu Rein de Haas woont. Dat was van oorsprong de bakkerij van mijn grootvader. Toen m'n vader en moeder getrouwd waren huurden ze eerst een 26

De Groene Valck - Akersloot | 1991 | | pagina 26