Pover, die wij in de verte steeds herkenden omdat zij hare rokken zo eigenaardig deed heen en weer slingeren als zij liep. Meester Van der Markt was nog niet lang tot Hoofd der school benoemd toen ik bij hem op school kwam. De vorige onderwijzer was Meester Kroone, maar die was ontslagen (afgezet) zeide men toen, omdat hij altijd dronken was en het onderwijs zo slecht was. Maar Meester Kroone had een groot gezin en nog jonge kinderen en zijn vrouw was een heel klein en ondeugend mensje. Op zekere avond, toen het reeds begon te schemeren, komt die vrouw met de drie jongste kinderen bij zich de achterdeur in bij ons en duwt de schreeuwende kinderen in de keuken met de woorden: "Daar heb je ze, zorg er nu maar voor", waarna zij haastig wegliep. Mijn Moeder was juist in de keuken en ik herinner mij nog de schrik en de ontsteltenis van het goede mens, dat niet wist wat met die kinderen aan te vangen. Zij schreide en wij deden mee. Mijn Vader was niet thuis en zij wachtte dus maar totdat hij thuiskwam, terwijl zij de schreeuwende kinderen zoveel mogelijk tot bedaren trachtte te brengen. Nadat mijn vader thuisgekomen was, zijn zij weer spoedig teruggehaald; want mijn Vader was Diaken van de kerk en zij werden toen door de diakonie bij andere mensen uitbesteed. Leentje Kroone, het oudste meisje, en een jonger zusje, dat wij omdat zij zo klein was de erwt noemden, zijn nog lang bij Meester Van der Markt op school geweest, terwijl de oudste jongen, Jan, knecht werd bij Gerrit Groot, waar hij op paard zat om schuiten te jagen door het Noord.Holl.Kanaal. Mijn moeder vertelde wel eens dat Meester Kroone altijd uitging met den Burgemeester en dat zij dan beide dronken door het dorp liepen. Op zekere avond toen wij nog in 't oude huis woonden, hoorde mijn moeder vlak voor de voordeur, waar een grote plas water lag, een paar mensen in dat water spartelen. Bij nader onderzoek bleken dit de Burgemeester en de onderwijzer te zijn, die dronken in de plas waren gevallen en nu allerlei pogingen deden om weer op te staan. Sierk Hennes, geboren 24-4-1837 te Akersloot en overleden in 1925 te Apeldoorn, was een broer van Jacob Hennes. Hij woonde aan de Dorpsstraat (nu nummer 6). Jacob Hennes was van 1890 tot 1923 burgemeester van Akersloot. (Red.) 35

De Groene Valck - Akersloot | 1990 | | pagina 35