De akersloter dorpsschool 125 jaar In het Dielofslaantje stond 't eerste schoolgebouwtje. Eén van de meesters was Nicolaas Kroone. Deze was niet voor zijn taak berekend. Hij liet een chaotische toestand na. In 1842 volgde meester Van der Markt hem op. Schoolmeester zijn was geen vetpot en meester Van der Markt nam dan ook diverse bijbaantjes aan. Zo werd hij gedelegeerde van de Rijksontvanger en later ook accijnsgedelegeerde. In 1857 maakte de Raad de schoolgelden voor alle klassen gelijk, zodat meester Van der Markt er weer iets op vooruit ging. Vooral kinderen van arme ouders werden regelmatig thuis gehouden. Grotere kinderen uit de hogere klassen moesten vaak thuis blijven om op het land te werken. Het tractement van de meester werd met ƒ100,00 verhoogd en alle kinderen moesten 30 cent betalen. In die jaren houdt de meester ook de kerk schoon, verzorgt hij de stoofjes op koude dagen, is hij koster en voorzanger, waarvoor hij 200 turven per jaar ontvangt. In 1860 waren er meer dan 90 leerlingen op school en de Raad besluit om een kwekeling aan te stellen. Zijn naam is J. Mooy en hij krijgt het gigantische salaris van 25,00 per jaar. Op 28-11-1863 keurt de schoolopziener de dorpsschool af. Na veel problemen betreffende de financiën gaat de bouw van de nieuwe school van start. Op 6 september 1865 valt aan meester Van der Markt de eer te beurt de eerste steen te leggen. De school was op 30 mei 1866 klaar. Het was een kloek en ruim gebouw. Op school werd groot feest gevierd, de Raad trok er zelfs ƒ78,21 voor uit. Op 15-11-1876 komt eindelijk een hulponderwijzer. Het is Pieter Smit uit West-Graftdijk. Heelaas komt hij te laat om het zorgelijke leven van meester Van der Markt wat te verlichten, want deze was kort daarvoor overleden. Hij had 34 jaar als hoofdonderwijzer dienst gedaan. Zijn weduwe krijgt nog VA maand salaris. Meester Pieter Smit gaat meteen flink aan de slag, want hij moet de eerste maanden ook als plaatsvervangend hoofd dienst doen. In januari 1877 wordt J. Hoornstra uit Amsterdam als hoofdonderwijzer benoemd. Door de sluiting van de scholen te Boekei, De Woude en Zuidschermer, is de toeloop van leerlingen zo groot dat de onderwijzers het niet meer aankunnen. Er wordt uitgezien naar een tweede hulponderwijzer. Meester

De Groene Valck - Akersloot | 1990 | | pagina 28