Als stenen konden spreken De vloer van de Hervormde Kerk in Akersloot is geplaveid met grafstenen. De graven zijn in 1964 geïnventariseerd door Mr. J. Belonje uit Alkmaar. Deze geschiedkundige kreeg hiervoor de kans omdat de kerkbanken in dat jaar tijdelijk verwijderd werden. De oudste steen dateert uit 1591. De kerk was in die tijd een openbare begraafplaats. Passanten, soldaten en mensen uit armenhuizen werden buiten de kerk begraven. Wie zijn de mensen die daar begraven zijn? Wellicht waren ze welgesteld, omdat de steensoort, waarvan de grafstenen gemaakt zijn, niet in Nederland voorkomt. De steen moest dus geimporteerd worden. Een van de grafschriften luidt: Dit Graft Compt Toe E.H. Gerrit Jacob Witsen Gecommitteerde Raedt van Hollandt ende oudt Burgemeester der Stadt Amsterdam An MDC.XVIII Wie was Gerrit Jacob Witsen? Onder de verschillende geslachten, die tijdens het bestaan van de Republiek der Vereenigde Nederlanden, te Amsterdam in hoog aanzien stonden, behoort ook dat van Witsen. Reeds spoedig na de verandering der regering in 1578 komt de naam Witsen op de regeringslijsten voor. Dit is zo gebleven tot aan het einde der 18e eeuw. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat nagenoeg geen enkele regeringspost van enig belang niet minstens eenmaal aan een van de leden van dat geslacht is toevertrouwd. De vader van Gerrit Jacob Witsen is omstreeks 1500 geboren te Akersloot uit een familie van gezeten landbouwers. Zijn naam was Jacob Witz. De familie Witsen was in verschillende generaties eigenaar van boerderij "De Noordt" te Akersloot. Als binnenschipper verhuisde Jacob Witz naar Amsterdam, waarschijnlijk 24

De Groene Valck - Akersloot | 1990 | | pagina 24