De Engels-Russische invasie van 1799. Door Nederlands nauwe verbintenis met Frankrijk sinds 1795 was het machtige Engeland onze vijand. Op dinsdag 27 augustus 1799 begon ten noorden van Callantsoog de ontscheping van een Engels invasieleger. Ondanks heftig verzet van Bataafse (Hollandse) kant rukten de invallers op naar Den Helder. Na de verovering van Den Helder konden nog duizenden manschappen, waaronder zeventienduizend Russen, zonder problemen aan land gebracht worden. In de weken die volgden, vonden verschillende aanvallen op de Franse en Bataafse stellingen plaats. Het hoofddoel van deze veldtocht was de verovering van Amsterdam en dan niet via Purmerend maar langs Beverwijk, het smalste gedeelte van Holland. De aanvallende troepen rekenden bij hun operatie tevergeefs op daadwerkelijke steun van de Hollanders bij hun streven het Huis van Oranje weer aan de macht te brengen. Nog vóór de invasie begon, kregen de kustbewoners, ook die van Akersloot, inkwartiering van Franse en Bataafse troepen. Na de inval kregen ook de Engelsen en Russen op deze wijze onderdak. De verzorging van de "gasten" was meestal voor rekening van de burgerij. Het vorderen van paarden, wagens, hooi, stro, gereedschappen enzovoorts nam pijnlijke vormen aan. Er werd wel veel genoteerd van hetgeen de boeren en burgers gedwongen afstonden, maar of alles correct terugbetaald is valt te betwijfelen. De invasie van 1799 bracht de bewoners van Akersloot weinig goeds, zoals u uit onderstaand relaas kunt lezen. Historisch relaas De ongelukkige gesteldheid van het Noordergedeelte van 't voormalig Gewest Holland door de landing der Engelsche en Russische troepen had reeds enige weeken verscheidene plaatsen in de uiterste ongelegentheid gebragt, eer dat alhier te Akersloot de ramp des oorlogs op 't kragtigste wierd gevoeld. Seedert eenige tijt was wel van deze plaats gerequireerd (gevorderd) en ook geleverd geworden, manschappen, paarden, schuiten en wagens om bij de Armée te dienen tot vervoering van Fouragie, ook was alhier het stroo gedorsen en ongedorsen gerequireerd en de dorpelingen leeden veel van de pressingh (druk) van Manschappen om Batterijen te maken, waar onder veel ongeregeldheden voorvielen. Dan vermits de Armée van de Bataafsche Republieq door de bataille 16

De Groene Valck - Akersloot | 1990 | | pagina 16