Na de oorlog had ik nog geen beroep. Ik had in m'n hoofd om onderwijzer te worden. Ik ging naar de kweekschool in Beverwijk voor 'n onderhoud en tot m'n verbazing moest ik in de eerste klas beginnen terwijl ik al een goede opleiding had. Daar had ik geen zin in. Toen kon ik een baan krijgen bij 't Hooge Huys in Alkmaar. Daar beviel het me goed. In die tijd ging ik ook op dansles bij Jan Verduin. Er werden platen gedraaid op een oude grammofoon. In 1946 heb ik voor 't eerst m'n vrouw Alie Leyen ontmoet. Er liep een wal aan de zuidkant van de Rommeldijk (Roemersdijk). Ik zat daar met m'n kameraden en Alie Leyen kwam langs met een paar vriendinnen. Ze gingen bij ons zitten en daar hebben we kennis gemaakt en een afspraak. De ene afspraak volgde op de andere. De vader van Alie Leyen was weduwnaar. Z'n vrouw was bij de geboorte van 't laatste kind in 't kraambed gestorven en Alie moest op 13-jarige leeftijd voor alle kinderen zorgen. Toen haar vader hertrouwde ging ze als naaister in 't St. Elisabeth-ziekenhuis werken. Ik fietste veel naar Alkmaar om haar te ontmoeten. Dan leende ik van ome Jaap Krom een carbid-lantaarn voor op mijn fiets. Toen Jaap Veldt z'n vrouw overleed heeft m'n vrouw daar ook gewerkt tot Jaap hertrouwde. M'n vrouw zorgde dus weer voor een moederloos gezin. We zijn in 1948 getrouwd. We trouwden bij pastoor Van der Berg. M'n vrouw droeg een lichtgroene lange jurk die ze zelf had gemaakt. Jaap Veldt had 'n koets en hij heeft ons van de Hoogegeest naar de kerk gebracht. Uit de trouwmis reden we langs de school. Het was toen de gewoonte dat er bruidssuikers op de speelplaats gestrooid werden. De bruiloft was in 't huis van Toon Leyen aan de Hoogegeest. 's Morgens zat je daar al met al je gasten, 't Was een leuke bruiloft. Er werd voorgedragen en gezongen. We zijn toen gaan inwonen bij Gerrit Leyen aan 't Molenpad. En dat was maar goed ook want we hadden niet veel bijzonders. Er was niets te koop. Vader Krom heeft in 1954 ons huis aan de Dorpsstraat gebouwd. Tijdens de bouw brak hij z'n been, hij viel in de kelder. Ik heb niet met de bouw geholpen, wat dat betreft heb ik twee linkerhanden. Het timmerbedrijf is overgenomen door mijn broer Theo die er met zijn neef Theo in werkte. Mijn broer veranderde van baan zodat het bedrijf alleen door neef Theo werd voortgezet. Deze laatste moest er 3 jaar geleden om gezondheidsredenen mee stoppen. Het timmerbedrijf Krom is er niet meer. Maar het timmeren 12

De Groene Valck - Akersloot | 1990 | | pagina 12