Er zijn nog dingen uit mijn jeugd die ik me heel goed kan herinneren. Op school zat ik onder andere bij meester De Nijs. Hij kwam uit Castricum en kon heel goed viool spelen. Af en toe gaf hij onder de les 'n solo weg. Ik heb ook in de klas gezeten bij juffrouw Borst, 'n aardige juffrouw, bij juffrouw Putter, juffrouw Eggen en meester Van der Holst. Op het schoolplein schuin tegenover ons huis stonden toen nog kastanjebomen. Toen ik 'n jochie van 'n jaar of acht was ging ik kastanjes rapen, 't Was op een maandagochtend en we hadden net een schone bloes van moeder gehad. Dat waren van die blouses waar van onderen elastiek in zat. Ik stopte de kastanjes, die nog nat waren van de dauw in mijn bloes; gevolg m'n schone bloes zal vol met bruine vlekken. Zo waren we een keer in de Limmerpolder aan het spelen bij 't Kerkemeer. Dat deel van 't Kerkemeer, wat 't eerste Kerkemeer werd genoemd, was toen veel groter, het is kleiner geworden door de vuilnis die er vroeger in werd gestort. In 't Kerkemeer lagen molenwieken van molenmaker Poland. We gingen dan op de wieken springen. Louw Stuifbergen keerde de wiek waar ik op stond om en ik viel te water, 't Was prachtig zomerweer en ik had m'n kleren uitgetrokken en op 't land te drogen gelegd. Toen ik m'n kleren weer aan wou trekken was een van de kousen weg. We droegen vroeger eigengebreide zwarte lange kousen. We zagen dat een koe juist het laatste stukje ervan opvrat. Weg kous! Thuis moest ik voor straf in 't achterend en de volgende dag werd ik de polder ingestuurd om te kijken of die kous er bij die koe weer uitgekomen was. Maar dat was natuurlijk niet zo. Ik herinner me ook nog dat we aan het zwemmen waren in de vaart aan de Sluisweg. We leerden ons zelf in die tijd zwemmen, 't Lijkt wel of de zomers toen veel mooier waren dan nu. We waren daar altijd aan 't zwemmen. Arie Buur, 'n zoon van Willem Buur zou 'n zwemdemonstratie geven. Midden in de vaart kon je niet meer staan, 't was er te diep. Arie ging onder water en ik wist hem er weer aan z'n haren uit te halen. In mijn laatste schooljaar kregen we 'n lezing van 'n oud-missionaris. Ik dacht: "Ik ga ook naar de missie" en ben toen op studie in Hoorn geweest. Ik had het daar naar m'n zin. Uiteindelijk was het niet mijn roeping en besloot ik er mee te stoppen. Ondertussen waren mijn vader en moeder verhuisd naar de Kerklaan nr. 19, naar het huis waar vroeger Dirk Keesom heeft gewoond. Mijn zuster Griet, die getrouwd was met Jan Oud, woont er nog. 10

De Groene Valck - Akersloot | 1990 | | pagina 10