Mie Zoon was 'n zuster van Agie Zoon. Piet Putter was 'n jaar ouder dan ik. Verduin nam de bakkerij over; 't huis is nu gesloopt. Mijn moeder trok met mij in bij Piet Delemarre. Zijn boerderij stond aan 't eind van de Koningsweg vlak bij 't gemaal. Piet Delemarre was boer en tuinder en had een koetje of zes, zeven. Voor mij begon een heel ander leven. Ik werd zeven jaar en moest naar school bij meester Sernee en juffrouw Sernee. Ik had er geen hekel aan om naar school te gaan. Ik was geen hoogvlieger, maar een heel gewone leerling. Mijn vriend was Nico Meyne, die woonde vlakbij, daar ging ik mee naar school. We speelden altijd op de Sluis met de jongens van Putter en de jongens van Krom. Siemen de Kroon had ook 'n groot gezin. Hij woonde in 'n huis op de plaats waar nu de boerderij van Jan Buur is. We hadden er altijd schik,'t was een gezellige buurt, 't Was er vroeger druk met schuiten laden, lossen en schutten. De boerderij die achter ons huis stond was van Klaas Molenaar. Zijn vrouw heette Stein Stet. Daar zijn 'n stuk of tien kinderen geboren en mijn moeder heeft ze allemaal 't eerste hempie aangetrokken. Ik heb alleen lagere school gehad, ik heb niet doorgeleerd. Ik kon wel organist worden. We hadden hier 'n oude organist, Jan Admiraal. Toen kwam pastoor van Baar bij ons en zei: "Ik heb gehoord, er zit wel een beetje muziek in jou. Nou dat zat er wel in ook. Hij wou dat ik organist werd in de kerk. Dan moest ik te leren bij de gebroeders Cornelisse op Dorregeest. Dat waren muzikale mensen. We waren zo arm als 'n mier. Pastoor van Baar zei: "dat moeten wij zo regelen, wij willen de les wel betalen. Als je 't eenmaal kan en je raakt op het orgel dan moet je 't terugverdienen". Ik ging later nadenken. Ouwe Jan Admiraal was hartstikke doof, de Cornelissens, die op 't orgel in Uitgeest speelden waren doof. En dan nog 'n jaar of vijf voor niks aan de gang. Ik zei: "dat doe ik niet". In m'n jonge jaren kocht ik een accordeon bij Klooster en Kiebert in Alkmaar. Ik heb mezelf leren spelen en na 'n tijdje kon ik 't vrij pittig. Met een paar jongens richtten we een band op "Het Havere Bandje". Jan Baltus speelde viool, Cor Schoon was drummer en Willem de Greef en ik speelden op de accordeon. We speelden bij Jan Verduin en verdienden daar een klein beetje mee. Maar de entree was altijd bestemd voor het crisiscomité of de St. Elisabethvereniging. Ons favoriete nummer was "De Zwarte Zigeuner". Ik heb ook wel op bruiloften gespeeld. Ik heb ook klarinet gespeeld, hier in de muziekkapel en in Uitgeest. Ik ging met lange Gerrit Kuiper naar de repetitie. De klarinet heb ik niet meer, die was van de vereniging. M'n vader was koorzanger. Er moet nog 'n mis van hem zijn. Ik moest helpen in de tuin, we teelden wat bollen en lelies en melken heb ik ook geleerd. Ik vond 't nog mooi en ook. M'n moeder kon ook goed melken. Toen ik 'n jongen was raakte ik te werk bij Dirk Schut voor 10 cent per 9

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 9