Het levensverhaal vanGerbrand Bakker. Gerbrand Bakker, geboren in 1909, is een man van trouw en zorgzaamheid. Deze zorgzaamheid heeft een belangrijk deel van zijn leven bepaald. "Mijn grootouders kan ik me niet herinneren. Ik weet niet of ik ze heb gekend, dat is allemaal zo verschrikkelijk lang geleden. De naam van mijn vader is Gerbrand Bakker. Hij is in Berkhout geboren in 1871. De naam van mijn moeder is Anna Bijvoet. Ze is de dochter van Klaas Bijvoet en Marijtje Alles en geboren in Schermerhorn in 1870. Haar ouders hadden daar een boerderij 't Zuidje. Toen mijn moeder later ziek werd noemde ze steeds de naam Antje Pauw. 'n Broer van mijn moeder, Jan Bijvoet, zei dat dat de naam van haar grootmoeder was. Vroeger heeft mijn moeder gediend bij Sijmen Droog in de Beemster. Mijn vader en moeder kochten een bakkerij in Akersloot aan de Dorpsstraat op de hoek tegenover dokter (naast het huis van de familie Schouten-Buur). Omdat mijn moeder van boerenafkomst was zal de bakkerswinkel een hele verandering voor haar zijn geweest. 't Winkeltje was aan de voorkant. Daarnaast was de woonkamer met bedstee. Erachter stond apart de bakkerij. De oven werd met takkenbossen gestookt. Boven de winkel was 'n bord: bakker Bakker. Mijn vader bracht het brood met de hondekar rond. Toen mijn vader 38 jaar was kreeg hij 'n steek van een wesp. De dokter kwam er bij maar dat mocht niet baten. De kunde is nu veel groter, toen was er niks aan te doen. In tijd van drie dagen was hij dood. Na vier maanden, op 17 december 1909 kwam ik op de wereld als eerste en enig kind. Ik heb m'n vader, waar ik naar ben vernoemd, dus nooit gekend. Buurvrouw Anna Wittebrood, de moeder van Truus Oly, bracht me met het koetsje van dokter te doop. Mijn moeder stond er dus alleen voor. Dat was heel erg. Dat was nooit bij me doorgedrongen, als je jong bent sta je daar niet bij stil. Pas toen m'n eigen dochter geboren werd dacht ik: "Moeder Ant, jij zal wat meegemaakt hebben". Mijn moeder nam een knecht in dienst, eerst Arie Bolten uit Heiloo en later Hendrik Heitkamp. Die knechts 7

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 7