De komst van juf Lagendijk ging gepaard met een verandering waarvan ik mij afvraag of die toevalig was of dat zij er mede de oorzaak van was. Tot dan toe hadden we altijd schriften met een blauwe kaft en wit etiket, waarop stond P.M. Dekker Akersloot. Nu kregen we schriften met groene kaft en wit etiketje waarop vermeld Gebr. Boelens Grote Markt, Haarlem. Kinderjaren duren veel langer dan de jaren van een zestig-plusser. Vandaar dat juf Lagendijk er in mijn herinnering veel langer is geweest dan het circa driekwart jaar dat ze werkelijk onze juf was. Na de Kerstvakantie gingen we repeteren voor het komende feest. De school bestond namelijk 50 jaar. Onder leiding van juf Lagendijk leerden we achter en naast elkaar marcheren, in een kringetje, nu eens rechtsom dan weer linksom, al zingende Daar komen de muzikantjes aan Wie zou niet gaag met ze mede gaan. Hoor wat een mooie muziek ze maken vrolijk klinkt het door de straten. Hoor ze spelen op de trom, rombombom rombombom Hoor ze spelen op de trom. Ikzelf speelde op de mandoline en Jaap Volger hanteerde de bekkens: twee grote geëmailleerde deksels. De blutsen vlogen eraf want Jaap sloeg er nogal op los. Nico Kat's vader, die brugwachter aan de vlotbrug was, had van een sinaasappelkist en een bezemsteel de contrabas gemaakt met snaren van touw en een viool van een sigarenkistje met als strijkstok een wilgetak. Kortom zo leverde "het kleine school" zijn muzikale bijdrage aan het schoolfeest, door jong en oud uit de Starnmeer, De Woude, de Kogerpolder en het protestantse volksdeel van de Zuidervaart en Blokkerweg bijgewoond. De "groters" van meester Carrière speelden toneel. Het stuk heette "Daar zaten zeven katten op het dak". Aalje Spaan speelde een hoofdrol als opoe Van Zessen. Wim Carrière, meesters enige zoon, was een verdwaalde vliege nier en meesters stofzuiger zorgde voor het bijbehorende vliegtuiggeronk. Jan Meppen, Grietje Veltrop, Toon van Petten, Cor Spaan en Siem Helder hadden ook allemaal een rol, maar ik weet niet meer waar het stuk nou eigenlijk over ging. Het toneel waar het zich op afspeelde en waarop ook wij als muzikantjes hadden rondgedarteld was geleend van boer Jb Spaan. Het was zijn "zomerstaltje" en voor de feestelijke gelegenheid opgebouwd in het zgn. "lege lokaal", het derde schoollokaal dat, nadat aan de Zuidervaart de St. Michaelschool in gebruik was genomen, ontvolkt was geraakt. Het lokaal was op vrijdagmiddag in de winter in gebruik als gymlokaal. Tijdens het kerstfeest 36

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 36