uur. Dan verdiende je nog 'n beetje. Piet Kerssens van de bank werkte er ook. Hij verdiende 12 cent per uur omdat hij los arbeider was. Ik ging naar de vooroefeningen van militaire dienst omdat ik dan maar zes weken in dienst hoefde. Deze oefeningen werden gehouden in de zaal van het café van Cor Schoon (hoek Wilhelminaplein). Het was niet nodig geweest, want ik werd uitgeloot. Ik had er best zes weken tussenuit willen zijn. Mijn stiefvader werd al gauw ziek. Die man was niet sterk. Hij heeft wel eens twaalf weken aaneen op bed gelegen, hij was altijd zo ziek als 'n krab. Hij had pleuris en kreeg ook longontsteking. Dus m'n moeder heeft met m'n stiefvader ook veel meegemaakt. Piet Delemarre stierf in 1935 en toen stond m'n moeder er met mij weer alleen voor. Toen kwam die verschrikkelijke crisis en de boel was geen cent meer waard. Ik moest een bus melk uit de polder halen voor een gulden, 2Vi cent de liter. Gert Kuiper kwam de kalveren ophalen. Daar ging hij mee naar de markt. Twee gulden voor een kalf. En je kreeg tachtig gulden voor een koe. De bollen waren ook geen cent waard. We veilden 10.000 crocussen en die brachten drie gulden op. Als je rekent datje dan nog vracht hebt, dan had je nog niks. En je had evengoed je schot en je lot (lasten), 't Was allemaal niks. Eten had je wel, honger hebben we niet gehad. Moeder heeft een hele steun gehad aan juffrouw Putter (tante). Die kwam ons altijd op zaterdag opzoeken, ook toen moeder oud was en niet meer kon. En tante bracht ook wat geld mee, dat was een rijkdom toen. Ik begrijp niet hoe we er doorgekomen zijn, 't was allegaar beroerdigheid. Ik was nog wel eens schipper bij Molenaar en Verduin, onze buren. We moesten mest lossen Alkmaardermeer, uit tjalken. Dat moesten we dan overladen in kleine schuiten en daar voeren we Limmen. In drie dagen moest een tjalk leeg zijn, dan ging hij weer naar Friesland toe. Er waren geen centen en je ging evengoed te kermis, en dan had je nog schik ook. Dansen heb ik niet geleerd, maar ik kon 't toch. Ik mocht graag walsen. We gingen veel naar Uitgeest naar 't pierement bij Piet van der Eng Weduwe Antje Bakker-Bijvoet met haar zoon Gerbrand. in 't mee naar 10

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 10