voor brand. De kachel mocht niet snorren. In de schuur kon ook gekookt worden. Er was een platte plaat boven een kuil in de grond. M'n moeder bakte zelf brood, dat kon ze goed. Ze had een oventje met een asla eronder. Dan werden er een paar briketjes geglommen (glimmen is gloeiend maken) en in de la gelegd. Een tijdje later kwamen er een paar prachtige stoeten uit. Dokter Baart de la Faille kwam een keer te laat voor een bevalling, omdat hij naar de molen moest komen lopen. Alles was al verzorgd door Betje Korver. De dokter ging naar moeder toe om te vragen hoe het was. Moeder zei: "U kan uw jas wel aan houden, het kind ligt al in de wieg." "Het is een pracht", zei de dokter "maar ik zag ook zelfgebakken brood bij je op tafel liggen". Zo schoof de dokter bij ons aan tafel In de molen had je beneden drie kamertjes en een woonkamer. Er waren drie bedsteden en de rest sliep in een ledikant boven, 't Was er stoffig door de rieten kap, daarom was er met kleden 'n kap om het bed gemaakt. Ik ben ook wel eens wakker geworden dat het ijs op de dekens zat. We gebruikten tafelkleden en al om ons warm te houden. Reken maar dat het wel gezond was. Toch had het leven in de molen ook z'n mooie kanten. Er was een intense rust. In de zomer, wanneer je wakker werd, kwetterden de vogels je je bed uit. Op de tochten bloeiden kleine witte bloemetjes als een lang lint en daar liepen vogel tjes op om insekten te zoeken. In de zomer klom m'n broer wel eens in z'n onderbroek uit het raam om zuurbla- deren op de dijk te plukken. Daar konden we op kauwen. Wij stonden dan op de uitkijk. We hadden een geweldig uitzicht, we zagen de boten op het kanaal varen. Als kinderen kwamen we wel elke dag het padje af, doordeweeks naar school en op zondag naar de kerk. Wanneer je uit de kerk kwam gingen je zondagse kleren onmiddellijk uit. We gingen altijd samen naar school, 't was een heel stuk lopen. We waren eensgezind. Als er één moest schoolblijven liepen we net zo lang te teuten tot we toch tegelijk thuiskwamen. Je had wel verschil tussen katholiek en protestant. Schooljongens raakten op

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 9