pastoor Hendricus Josephus Gerardus van Baaren, in 1913 in Akersloot benoemd, krijgt in 1923 het groene licht en twee lokalen worden bijgebouwd door aannemer P. van Duin. In 1930 worden nieuwe lokalen en een onderwijzerswoning aan de Kerklaan gebouwd. Op dat moment heeft elke klas een eigen lokaal. Vele jaren zal de school zo blijven tot in 1973 toen na grootscheepse nieuwbouw een aula en vier lokalen in gebruik worden genomen. Na de laatste verbouwing in 1984 komt de integratie met het kleuteronderwijs tot stand. De St-Jacobusschool startte met ruim 80 leerlingen, doch kende ook tijden met meer dan 200 leerlingen, nog tot in de zestiger jaren. Thans zit de school weer op het niveau van de oprichting. De katholieke bevolking van Zuid-Schermer (gem. Akersloot) kreeg in 1929 een eigen school. Tot dan bezochten zij de school in Akersloot. In 1965, Akersloot maakte een snelle groei door, volgt opnieuw een splitsing door de stichting van de St-JohannesschoolEen aantal jaren later zou er zelfs een vierde katholieke school komen, de Lukasschool in 1971. Meer dan 500 leerlingen, het kleuteronderwijs niet meegerekend, bevolkten toen de vier katholieke scholen in Akersloot. De Lukasschool is door terugloop van het aantal leerlingen in 1982 opgeheven. Naschrift Mijn artikel zou completer kunnen zijn door ook aandacht te schenken aan zaken als gelijkberechtiging openbaar en bijzonder onderwijs, schoolstrijd, onder- wijswetgeving, kerk- en schoolbestuur, betekenis van katholiek onderwijs e.d.. Dit is niet mijn bedoeling geweest en heb ik mij beperkt tot een historisch overzicht W.G.M. Veldt oud-leerling St. Jacobusschool (1948-1954) 34

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 34