Akersloot telt in 1889 1657 inwoners en de katholieke bevolking vormt een minderheid (765). Alle kinderen bezoeken de openbare school. In dat jaar besluit Joannnes Henricus Muller, pastoor in Akersloot van 1872 tot 1893, een katholieke school te stichten. Daartoe wordt door het R.K.-kerkbestuur de boerderij aangekocht van de erven Baltus aan de Heerenweg in de Molenbuurt. In de Alcmaarsche Courant van 4 oktober 1889 vonden wij het volgende arti- keltj e "Te Akersloot werd den 1 October 1889 de nieuwe r.c. bijzondere school met eenige feestelijkheid ingewijd door deken Heiligers van BeverwijkNadat de leerlingen eenige liederen gezongen hadden, werden zij op ververschingen onthaald" Zoals vermeld, koopt men eerder dat jaar de boerderij van de erven Baltus. Op 23 maart 1889 komt de bisschoppelijke machtiging af om de aankoop te doen. De boerderij met erf, tuin en wat landerijen wordt aangekocht voor een bedrag van 9.242,--. De inrichting tot school en verdere verbouwingen worden verricht door aannemer Jan Terluin voor een bedrag van 2.896,--. Begin september 1889 komt de verbouwing gereed en zijn hooiberg en koestallen en de boerenwoning tot school en onderwijzerswoning ingericht. Direct hierna beginnen de lessen. In één lokaal zitten meer dan 80 kinderen, verdeeld over zes klassen. Van leren komt er niet veel. De meester heeft meer moeite met de orde en de tucht in de klas te handhaven. Na enkele jaren krijgt de school rijkssubsidie en kan een tweede leerkracht aangetrokken worden. Samen wordt dan in één lokaal lesgegeven, een situatie waaraan in 1896 een einde komt. De opvolger van pastoor Muller, Joannes Arnoldus Foppe, pastoor in Akersloot van 1893 tot 1901, laat in 1896 twee lokalen bijbouwen en wordt een derde leerkracht aangesteld. 31

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 31