Verder vermaakten we ons met vissen en met schaatsen in de winter. M'n vader repareerde onze schaatsen bij de kachel. Er kwamen ook veel schaatsers bij ons langs Toen ik jong was, kwam ik nooit buiten 't dorp. Ik ben één keer met m'n vader naar de stad geweest, lopend. M'n vader kon zo goed lopen. Ik moest proberen hem te volgen, 't was een pijnlijke reis. Het was een hele gebeurtenis om in de grote stad te zijn. De slagersjongens fietsten er met grote manden. Die jongens kónden fietsen, ze gierden langs je heen. Veel verkeer was er verder niet. M'n vader dronk in 'n café een glas bier en ik kreeg ook een paar slokken. Er kwamen bij ons geen vriendjes spelen, dat durfde m'n moeder niet omdat het gevaarlijk was bij de molen. Ze had al zo'n toer om haar eigen kinderen droog te houden. We hebben allemaal wel eens een keer in de tocht gelegen. M'n moeder had een soort intuïtie. Ze kon 't binnen horen als 't buiten niet goed ging. Ze had een bezem staan om ons uit de tocht te halen. Zo hebben we allemaal het leven gehouden. M'n broer Jan heeft het op 't kantje af gered. Hij was al helemaal blauw, maar hij kwam er toch weer bovenop Jan was een goeie jongen, maar hij zag, net als m'n vader, geen gevaar. De molen draaide langzaam en Jan en Jaap gingen 'n roed vasthouden om te kijken hoe lang ze het vol konden houden. Jan eerst en toen Jaap en toen ging het mis. Jaap z'n overhemd zat aan de roed vast en hij ging mee naar boven. Hij wou loslaten, maar Jan schreeuwde beneden: "Hou je vast, Jaap!" Toen de molen in de halve stand was viel Jaap eraf en ongelofelijk, hij viel precies tussen de loopplank en de balk in het water. Dat brak z'n val. 't Was een wonder dat het zo goed afgelopen was. M'n vader had hem in 't oog en kwam al over het land aanlopen. M'n broer Jaap wilde als een jongetje van een jaar of drie naar m'n vader in het land lopen. Hij kreeg een klap van de molen, de bliksemafleider schramde een scheur in z'n hoofd van boven tot onder. Je zat ver van een dokter, geen geree. Jaap bloedde als een varken en vader liep met hem naar de Hoogegeest. Ter hoogte van Kruyenaar kwam een oom met een driewielder kar uit een polderweggetje en m'n 11

De Groene Valck - Akersloot | 1989 | | pagina 11