Van mijn leeftijd waren er veel die naar de vooroefeningen gingen. Jan Zoon en Freek Kerssens gingen ook mee. We gingen op de fiets. In de strenge winter van 1920 hebben we in 't donker over 't Alkmaardermeer gefietst. De vissers zetten met lange stokken schakelnetten van 't ene wak naar t andere om snoekbaars te vangen. De ijsblokken die ze uitzaagden zetten ze langs het wak als waarschuwing. M'n broer heeft de vooroefeningen ook gevolgd, maar hij is vrijgeloot, dus hij heeft het niet nodig gehad. M'n broer is niet getrouwd omdat het in de dertiger jaren te slecht was om te gaan boeren. Er was geen geld om iets te beginnen. M'n vader leverde in die tijd een keer biggen af aan Piet Schut voor vijf kwartjes per stuk. Ik heb van een neef uit De Schermer gehoord dat een boer op de veemarkt z'n biggen niet kwijt kon. Hij keerde de korf om, liet de biggen lopen en ging naar huis. Ik ging een keer voor m'n vader met de bakwagen met twee kalveren naar Purmerend. Ik kreeg voor de kalveren ƒ6,50. Maar ik had aan de schouwbaas (pontbaas) schouwgeld moeten betalen voor heen en terug en m'n stalgeld betaald bij de stalhouder. Ik gaf de stalknecht een dubbeltje fooi, ik moest twee kwartjes marktgeld betalen. M'n paard raakte onderweg een ijzer kwijt, dat kostte negentig cent. In 1929 ben ik een paar dagen in militaire dienst geweest. Na herkeuring werd ik afgekeurd. Het was de tijd van het gebroken geweertje, 'n socialistische, anti- militairistische gedachte en er waren teveel militairen, 't Kwam wel goed uit want ik werd in de hooitijd opgeroepen. Ik ontmoette Jo Baltus (geboren in 1918) op dansen in Castricum. Ik heb haar gevraagd en thuisgebracht. Later heb ik haar nog een paar keer gevraagd maar ze maakte het uit. Na een paar jaar kwam ik haar tegen op de KennemerstraatwegIk wenkte en ze stopte. En nadien is het aangebleven. We waren vast voor elkaar bestemd Op 12 mei 1942, toen de crisistijd voorbij was, zijn we getrouwd. We gingen in een koets van Piet Veldt. M'n vrouw ging in een witte jurk, die had ze zelf gemaakt. Ik droeg een zwart pak. We vierden het feest in een café tegenover de kerk 31

De Groene Valck - Akersloot | 1988 | | pagina 31