In die tijd werden de onderwijzers door de kerk betaald. Meester Sernee, een principieel katholiek onderwijzer, had een veel lager salaris dan een onderwijzer van de openbare school. Hij stond met 'n stuk in z'n broek voor de klas. We hadden eerder dan Limmen en Castricum een katholieke school omdat Akersloot de parochie van De Schermer er bij had. In De Schermer was een lammerenfondsIn de herfst kwamen de drijvers met de lammeren aan. Die werden geveild en de opbrengst was voor de kerk. Daar werd de school van onderhouden. Het eerste schoolgebouw, een burgerhuis, is in 1890 gekocht van Baltus. Daar is een schoollokaal achter gebouwd. Later werden er nog twee lokalen bijgebouwd. Dat was 't begin van het katholiek onderwijs in Akersloot. In het eerste lokaal gaven meester Sernee en z'n vrouw beiden les. Later meester Woestenburg en juffrouw Sernee, de dochter van meester Sernee. Juffrouw Putter kwam toen ik nog op school was, maar ik heb haar niet als onderwijzeres gehad. Tijdens mijn schooltijd is de gelijkschakeling met het openbaar onderwijs gekomen. Ik ben zeven jaar naar school gegaan. Met m'n twaalfde ging ik van school af. Ik kon best leren maar als je geen pastoor wilde worden moest je maar aan 't werk. Boven Het IJ was geen katholieke H.B.S. Naar een openbare ging je niet, dat was absurd. Heel wat gegoede jongens gingen naar de Jezuïeten in Nijmegen of in Medemblik of Monnikendam naar school. M'n broer wou graag timmerman worden. Dat mocht niet, omdat hij de oudste was moest hij helpen in het bedrijf. Na mijn schooltijd heb ik melken geleerd. Oorspronkelijk hadden we knechts. Jan Ridder was er één van. Toen mijn broer en ik wat ouder werden was dat over. In De Schermer maakten we zelf kaas, in deze boerderij ook een tijdje. De melkfabriek in Akersloot was van enkele boeren: Klaas Meijne, Piet Veldt en Jan Hollenberg. Later werd de melkfabriek coöperatief en leverden we melk aan de fabriek M'n vader was een rustige man. Hij zat in het polderbestuur van de Zwarte- dijkspolder en de Binnengeesterpolder omdat hij daar land had. De Zwartedijkspolder 28

De Groene Valck - Akersloot | 1988 | | pagina 28