't regent". In de boerderij waren vier extra paardenstallen. Die waren vroeger voor de scheepsjagersde paarden die de zeeschepen door het Noordhollands Kanaal moesten trekken. Het Noordhollands Kanaal is in 1825 gegraven en er was toen veel scheepvaart. Op de hoek bij het meer kregen de schepen vaak een andere windrichting en dan waren er paarden nodig. Op de Westdijk stond een rolpaal voor de scheepskabel. Wanneer de paarden de hoek omgingen moest het schip zo lang mogelijk recht blijven varen. De paal stond er tot in 1929 de dijk opnieuw is verzwaard. Het jaagpad was aan de oostkant van het kanaal. Aan deze kant werd ook wel getrokken. Als er geen wind was of tegenwind, liepen vader en moeder in 't haam van een tjalk en 'n kind aan het roer. Dat heb ik zelf wel gezien. Langs het kanaal was toen een jaagpad en de weg was meer naar het westen. De oudste broer van mijn vader woonde in een boerderij op de plaats waar nu de kunstmestopslag van de L.T.B. staat. Het front van deze boerderij stond naar het westen. Mijn vader had twee werklui, 'n losse en 'n vaste. De vaste verdiende 8 cent per uur en de losse 9 cent, want die werd in de winter naar huis gestuurd. Een hard bestaan! Dat was vroeger zo. Ik weet wel van mensen die in de winter voor 40 cent een dag gingen dorsen bij een boer. Daar konden ze net een roggebrood voor kopen. Zo gaat 't nu in de ontwikkelings landen. Toen waren wij in ontwikkeling. Mijn ouders kregen twee zoons. De oudste was Reinier. Op 31 mei 1910 werd ik in het St. Elizabethziekenhuis in Alkmaar geboren. M'n moeder was toen bijna veertig jaar. Ik was het eerste kind dat in dat ziekenhuis geboren werd. Daarom heb ik een bijzondere naam gekregen. Ik heet Jacobus Hyppolytus. Dat is een naam die mijn vader en moeder niet konden spellen. Het Elisabethziekenhuis werd gedreven door de Hyppolytusstichting uit Delft. Omdat ik er de eerstgeborene was kreeg ik ook de naam van de stichting. Volgens m'n moeder gingen alle zusters mee ten doop. Na een jaar of tien werd de oude boerderij gesloopt en liet de eigenaar een nieuwe bouwen. De bouwsom met daarbij inbegrepen een gierkelder was nog geen 8000,--. Vader zag wel aankomen dat een van de zonen van Aris Schreuder op de 25

De Groene Valck - Akersloot | 1988 | | pagina 25