HET LEVENSVERHAAL VANJAAP SWART. Jaap Swart, geboren in 1910, is een beschouwend verteller. Sinds zijn jeugd woont hij in de boerderij aan de Pontweg, die vroeger Schouwweg werd genoemd. Hier volgt zijn verhaal... Mijn overgrootvader, veehouder Willem Swart, is geboren in Egmond-Binnen De naam van mijn grootvader is Reinier Swart, geboren in 1.819 in Heiloo. Reinier trouwde in 1852 met Bregtje Kroon en werd veehouder in Limmen. De vader van deze Bregtje, Jacob Kroon uit Assendelft, geboren in 1790, ging in het jaar 1812 met de veldtocht van Napoleon mee naar Rusland. Hij deserteerde en is op de terugweg krijgsgevangene gemaakt, in 1814 is hij door de Staatsraad-Gouverneur van Noord- Holland vrijgesteld van militaire dienst, omdat hij zich tijdens de loting in krijgsgevangenschap bevond. Uit het huwelijk van Reinier Swart en Bregtje Kroon zijn tien kinderen geboren. De jongste was mijn vader, geboren in 1871 in Limmen, aan de Oosterzij. Mijn vader kreeg verkering met Grietje Kuys uit Castricum en ging gewoonlijk op een paard naar z'n meisje. Vóór zijn huwelijk in 1899 huurde hij 'n boerderij aan de Westdijk in de Schermer en werd veehouder. De eigenaar van deze boerderij was Aris Schreuder uit Hensbroek, de grootvader van Piet de Geus. M'n vader was net op tijd met huren. Hij onderhandelde met Aris over de pacht en ze waren het bijna eens. Toen kwam er een paard en kar bij de dijk neer. M'n vader dacht: "Die komt óók om de boerderij te huren" en besliste meteen voor die prijs. Bij de overeenkomst was inbegrepen dat één van de kavels elk jaar uitgebaggerd moest worden en één gegreppeld. De boerderij was oud en had een rieten dak. Als de mensen vroegen: "Lekt 't hier altijd zo?" zei m'n vader: "Alleen als 24

De Groene Valck - Akersloot | 1988 | | pagina 24