EEN FIETSTOCHT ROND HET ALKMAARDERMEER 11 jaar itrom, Dré Jan p zondag 4 september werd onder auspiciën van de vereniging een fietstocht 4T'W'iirond ^et Alkmaardermeer verreden (32,6 km). Geen rit langs wereldwonderen; vöi/ wel een tocht waarin veel afwisselends te zien was als je je ogen goed de kost gaf. Of zomaar een gezellige fietstocht over voornamelijk fietspaden. De start was bij het bekende pontje: overvaren en dan rechtsom naar Krommenie. Hier oppassen om zo snel mogelijk het vrij nieuwe fietspad op te zoeken dat langs de zuidoever van "het meer" loopt. We hebben dan al wat tegenstellingen kunnen zien: strakke verkaveling, die veelal op jongere datum duidt (na 1600, de droogmakerijen) tegenover minder rechte en onregelmatig brede sloten, die duiden op eerder menselijk ingrijpen, zoals op De Woude, bij Marken-Binnen en de Krommenieër Woudpolder. Industrie (een stukje oud industriegebied, de Zaanstreek) tegenover het oude handwerk, zoals de molenaar, pontbaas, sluis- en brugwachter. Beroepsvaart en onderhoudswerf tegenover jachtjes en doe-het-zelversMeren, die al lang zijn drooggelegd tegenover de Alkmaardermeer, die de dans tot nu toe nog ontsprongen is, al scheelde dat meerdere malen niet veel. De bijna-ontvolking van kleine dorpjes (De Woude, Marken-Binnen) tegenover de snelle groei in Zaanstad. Het vroegere vaargebied van de Krommenieër Woudpolder is nu ontsloten door enkele wegen; boerderijbouw verscheen, een sluisje ging heen. (Vroeger gebruikt door boeren uit Marken-Binnen). Druk geluid van de snelweg tegenover de rust van het nieuwe fietspad. Dit pad volgen we tot Uitgeest. Dan rijden we, nog steeds min of meer de oever van het meer volgend, weer naar Akersloot. Nog een tegenstelling komen we tegen, die van het zeer vroeg al bewoonbaar zijnde land (de strandwal waarop Uitgeest, de Dorregeesten en oostelijk Akersloot liggen) en het kunstmatig voor bewoning geschikt gemaakte land.

De Groene Valck - Akersloot | 1988 | | pagina 11